Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlivný americký republikán je postřelený. Neznámý útočník jeho směrem vypálil na 100 kulek

Vlivný americký republikán je postřelený. Neznámý útočník jeho směrem vypálil na 100 kulek

Neznámý střelec zranil při basebalovém tréninku významného člena Republikánské strany Steva Scalise, který je předsedou stranického klubu v Kongresu. Podle informací americké televizní stanice Fox News má ránu v boku, jeho asistent je podle dalších zdrojů zasažený v hrudi. Celkem je podle policie zraněných pět lidí.

Ke střelbě došlo na hřišti v Alexandrii, ve státě Virginia. Muž měl u sebe poloautomatickou pušku. Jeden z asistentů podle senátora Mike Lea zastavil Scalisovo krvácení pomocí pásku. Na místě se podle svědků ozvalo až sto výstřelů.

Pachatele při zásahu postřelila policie, nyní je v nemocnici a skončí ve vazbě. Jeho motiv je nejasný. K incidentu už se vyjádřil mluvčí Bílého domu Sean Spicer, který na twitteru napsal, že prezident Donald Trump i viceprezident Mike Pence už o střelbě vědí.

 

Republikán Ron DeSantis řekl Fox News, že hřiště, na kterém se politici připravovali na zítřejší charitativní zápas, opustil krátce před útokem. Po cestě k autu prý potkal muže, který se ho ptal, jestli jde o trénink Demokratické, nebo Republikánské strany. Zhruba o tři minuty později prý zazněla střelba. 

 

Republikán Mo Brooks pro CNN uvedl, že šloo muže bílé pleti. „Viděl jsem ho vteřinu, možná dvě." Střelec byl podle něj za třetí metou a vůbec nepromluvil. „Střílel na různé lidi, ti se začali na hřišti rozbíhat všemi směry."

 

Scalise je prvním kongresmanem, který se stal obětí střelby od útoku na rovněž republikánku Gabbrielle Giffordsovou v lednu 2011. Jared Lee Loughner ji tehdy střelil do hlavy, politička útok přežila, šest dalších lidí ale zemřelo. Loughner se k činu přiznal, soud ho poslal na doživotí do vězení. Giffordsová už bývlým kolegům a jejich rodinám vzkázala, že na ně myslí.