Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlivný muž z americké centrální banky vynášel důvěrné informace. Stálo ho to místo

Vlivný muž z americké centrální banky vynášel důvěrné informace. Stálo ho to místo

Prezident richmondské pobočky americké centrální banky Jeffrey Lacker v noci na středu oznámil rezignaci na svou funkci. Člen měnové rady Fedu přiznal, že konzultoval plán centrální banky na měnovou expanzi s externími analytiky, uvedla televizní stanice CNBC.

„Vzhledem k přísně důvěrné podstatě informací, o které se jednalo, jsem měl jakýkoliv komentář odmítnout a hovor okamžitě ukončit,“ kaje se Lacker v rezignačním dopise. O co přesně šlo? Měnový bankéř byl analytikem společnosti Medley Global Advisors požádán o komentář ohledně „podstatné neveřejné informace,“ který navzdory striktním pravidlům Fedu analytikovi a jeho klientům poskytl.

Tato pravidla zapovídají, aby se podobný důvěrný typ informací o budoucím nastavení měnové politiky dostal k jednotlivcům či společnostem, kterým by poskytl významnou výhodu proti konkurentům.

Podle televize CNBC nebyla rezignace Lackera dobrovolná, ale bankéř o ní vyjednával s vyšetřovacími orgány. Podle svých dřívějších slov chtěl odejít ze své pozice v letošním říjnu.

Americká centrální banka, která spustila vlastní vyšetřování celého incidentu, byla kritizována, že nenahlásila únik informací Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ani FBI.

Richmondská pobočka Fedu nyní hledá za Lackera náhradu, prozatím jeho povinnosti přebral první viceprezident pobočky Mark Mullinix.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek