Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenské hymny a urážky Korejců. Nacionalistická školka má podporu japonského premiéra

Vojenské hymny a urážky Korejců. Nacionalistická školka má podporu japonského premiéra

Nacionalismus v Japonsku byl po druhé světové válce na ústupu. Teď to ale vypadá, že se začíná pozvolna vracet. V zemi funguje školka, která k němu své žáky dokonce vede. A ve stejném duchu vzniká i základní škola. Kvůli její stavbě se v problémech ocitl i premiér Šinzó Abe.

Ve školce Tsukamoto děti každý den poslouchají vojenské hymny, klaní se před obrazy císaře a slibují, že budou bránit zemi před hrozbami nepřátel. Od tří let je tu učitelé vedou k nacionalistickým myšlenkám.

Jak informuje web týdeníku The Economist, podobné obrázky přitom v současném Japonsku nejsou úplně obvyklé. Bývaly, ale po porážce ve druhé světové válce se však Japonci od nacionalismu distancovali. Nyní se ale časy mohou zase změnit.

Vláda totiž projekt podporuje. Premiér Šinzó Abe dokonce veřejně ocenil aktivity jejího hlavního učitele Yasunori Kagoikeho a jeho zápal pro výchovu dětí. Kagoikeho žena přitom poslala urážlivý dopis rodičům jednoho korejského žáka, v němž tvrdí, že Korejce a Číňany nesnáší.

Pozemky za zlomek zlomek hodnoty

Abe navíc musí vysvětlovat ještě další problém. Firma provozující školku odkoupila pozemky ve městě Osaka zhruba za 14 procent jejich hodnoty. Na nich začala stavět základní školu, která má být také nacionalistická.

Premiér jakoukoli účast na odprodeji pozemků popírá. Tvrdí, že když mu někdo prokáže opak, okamžitě odstoupí. Že má ale k inkriminované společnosti blízko, není tajemstvím. Jeho žena Akie ve školce pronesla proslov, za což dostala funkci čestného hlavního učitele. Ministr obrany Tomomi Inada zase instituci zaslal děkovný dopis, v němž ocenil účast dětí na slavnostním uvítání vracející se válečné lodi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek