Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenské letiště v Homsu pod palbou: Syrská televize viní USA, Rusko ukazuje na Izrael

Vojenské letiště v Homsu pod palbou: Syrská televize viní USA, Rusko ukazuje na Izrael

Vojenská letecká základna v syrském Homsu je pod raketovým útokem. Oznámila to syrská státní televize a z útoku obvinila Spojené státy. Několik představitelů USA v rozhovoru s agenturou Reuters její nařčení odmítlo. Podle Syrské observatoře pro lidská práva, která sídlí ve Velké Británii, při útoku zemřelo nejméně 14 lidí. Byli mezi nimi i Íránci, informovala agentura AP.

Syrská televize uvedla, že brzy po půlnoci místního času byly v blízkosti letiště slyšet silné výbuchy. Podle nejnovějších informací syrských médií letiště aktivovalo systém protivzdušné obrany a sestřelilo osm raket. Na místě jsou údajně zranění nebo mrtví. Bližší údaje zatím nejsou známy a zahraničním médiím se zatím nepodařilo zprávy ověřit.

Syrská státní média uvedla, že za útokem zřejmě stojí USA. Představitelé Spojených států to však odmítají. 

Americký prezident Donald Trump v neděli v souvislosti s údajným chemickým útokem označil syrského prezidenta Bašára Asada "zvíře Asada" a řekl, že za útok musí zaplatit. Média libanonského hnutí Hizballáh o útoku mluví jako i izraelské agresi. Jasné důkazy ale nepředstavily. Se stejným tvrzením později přišlo i Rusko. Izrael už letos na stejnou vojenskou základnu útočil.