Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vojenský zásah proti KLDR je otázka „několika měsíců“, zní z USA. Na válku se připravuje i Čína

Vojenský zásah proti KLDR je otázka „několika měsíců“, zní z USA. Na válku se připravuje i Čína

Možný ozbrojený konflikt mezi Severní Koreou a Spojenými státy děsí svět. Další olej do ohně o víkendu přilil vysoce postavený americký generál a předseda sboru náčelníků štábů armády USA Joseph Dunford, který se nechal slyšet, že Trumpova administrativa dává diplomatickému řešení sporu s Pchjongjangem „ještě několik měsíců“. Dunford také uvedl, že válka se severokorejským režimem, který provokuje USA i okolní sousedy neustálými testy balistických raket, není „nepředstavitelná“. Na scénář, kdy by ostrá slova přerostla v ozbrojený konflikt, se začala připravovat i Čína, která oznámila posílení hranice s KLDR a stavbu bunkrů na ochranu civilního obyvatelstva.

„Jak jsem řekl svým protějškům, spřáteleným i znepřáteleným, není nepředstavitelné mít vojenské možnosti, které by reagovaly na jaderné schopnosti Severní Koreji,“ řekl Dunford podle amerického serveru Daily Beast během konání bezpečnostního fóra v Aspenu.

„Co je pro mě nepředstavitelné, je umožnit rozvíjet tyto schopnosti a dovolit, aby nukleární zbraň přistála v Denveru v Coloradu.  A tak je mým úkolem vytvořit takové možnosti, které zajistí, že se tohle nestane,“ dodal americký generál, podle kterého je potřeba mít v záloze vojenské řešení. Spojeným státům nic jiného nezbývá ze dvou důvodů – Kim Čong-un se jaderných zbraní nikdy nevzdá a Čína nikdy nebude s USA v tomto ohledu spolupracovat.

Američanům už kvůli jadernému programu a vývoji mezikontinentálních střel se Severní Koreou dochází trpělivost. Po úspěšném testu severokorejské balistické střely ze 4. července, která je podle oborníků schopná doletět až na Aljašku, se mnoho amerických analytiků a politiků nechalo slyšet, že Kim Čong-un nesmí mít volnou ruku při vývoji raket, které jsou schopné přepravit jaderné zbraně na americkou půdu.

720p 360p
Krutá KLDR

„Myslím, že bychom měli ministrovi zahraničí Tillersonovi dát plnou podporu ve snaze vyřešit to diplomaticky a ekonomicky, i když připouštíme, že se to nemusí stát, a musí proto existovat následující možnost, což je vojenské řešení,“ prohlásil také Dunford s tím, že diplomacii, která by přivedla Kim Čong-una k jednacímu stolu, zbývá jen pár měsíců.

Kim se raduje, Severokorejci trpí hlady

S rostoucím napětím mezi USA a KLDR posilují také obavy bezprostředních sousedů Severní Koreji. Jak dnes uvedl deník The Wall Street Journal, Čína v reakci na vystupňování krize začala posilovat ochranu hranice s KLDR a zvedla nepřetržité sledování hornaté hranice kamerami a bezpilotními letouny.

Kromě toho zřídila novou pohraniční jednotku a uskutečnila několik vojenských cvičení speciálních, výsadkových a dalších jednotek, které by v případě krize mohly být vyslány na severokorejské území. Na stále ostřejší rétoriku Pchjongjangu s Washingtonem Peking také reaguje výstavbou bunkrů pro civilisty, které je mají ochránit před jadernými a chemickými zbraněmi.

A zatímco se státy pomalu chystají na případný konflikt a Kim Čong-un se raduje z úspěšných testů balistických raket, jeho obyvatelstvo trpí a nemá co jíst. Podle serveru Newsweek Severokorejcům hrozí nejhorší sucho za posledních 16 let, což by v nejizolovanější zemi světa mohlo způsobit potravinovou krizi obřích rozměrů.

Na problém spojený s nedostatkem dešťových srážek na území KLDR minulý týden upozornila zpráva Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Sucho sice trápí řadu zemí po celém světě, Pchjongjang však už dlouhou dobu čelí kritice, že místo aby zajistil lidem dostatečný přístup k potravinám, utrácí horentní sumy za modernizaci zbrojního arzenálu. Podle OSN jsou přitom dva z pěti Severokorejců podvyživení a víc než dvě třetiny obyvatel je odkázáno na potravinovou pomoc. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek