Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vražedné hřebíkové bomby. Jaká zbraň zabíjela děti v Manchesteru?

Vražedné hřebíkové bomby. Jaká zbraň zabíjela děti v Manchesteru?

Terorista Salman Abedi, který na pondělním koncertě Ariany Grande zabil nejméně 22 mladých lidí a desítky dalších zranil, použil takzvanou hřebíkovou bombu. Ta je oproti výbuchu trhaviny bez kovových součástek mnohem více devastující a zanechává za sebou nemilosrdnou spoušť. 

Zavraždit co nejvíce lidí. To byl jasný smysl útočníka, který si k vraždění vybral takzvanou hřebíkovou bombu. Ta svůj účinek násobí tím, že se do obalu bomby okolo trhaviny doplní hřebíky, vruty, ložiskové kuličky nebo šrapnely. Tedy jakékoliv malé kovové předměty, které ve vysoké rychlosti dokáží na lidské kůži napáchat smrtelné škody.

Server Business Insider upozornil, že v nemocnici z těla zraněných vyndavali šrouby a matky, jeden z bezdomovců pak u místa útoku zase pomáhal z těl zasažených vyjímat hřebíky. Kuličková ložiska byla nalezena i na místě činu – u manchesterské Arény.

Jimmie Oxleyová, expertka na výbušniny, říká, že trhavina dokáže urychlit kovové částice až na rychlost 900 metrů za sekundu – šrapnely jsou tak například rychlejší, než kulka vystřelená z pistole. „Můžete tak být v dostatečné vzdálenosti od exploze, aby vás nezasáhla tlaková vlna, ale kovové části jsou pro vás pořád nebezpečné – doletí dále a jsou méně předvídatelné, dokáží se různě odrážet,“ říká Oxleyová.

Hřebíkové bomby teroristé využívají již několik desetiletí. Vojenské trhaviny pro ně totiž nejsou k dispozici – jsou velmi dobře hlídané a černý trh s nimi je příliš malý – a malé kovové součástky dokáží podomácku zkonstruované bomby zdokonalit na skutečné nástroje masového vraždění.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek