Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrchní Putinův kritik dostal za víkendový protest vězení, stovky zadržených Moskva odmítá propustit

Vrchní Putinův kritik dostal za víkendový protest vězení, stovky zadržených Moskva odmítá propustit

Větší protesty putinovské Rusko v posledních letech nejspíš nevidělo. Do ulic Moskvy a dalších desítek měst o víkendu vyšly desetitisíce lidí (dle úřadů "jen" tisíce) a vyjádřily nesouhlas a korupční kulturou v zemi. V jejich čele byl zatvrzelý Putinův kritik a jeho oponent pro nadcházející volby Alexej Navalnyj. Jeho konání úřady potrestaly 15denním vězením a pokutou 20 tisíc rublů. Celkem policie zadržela jen v Moskvě přes tisíc lidí a mnoho z nich odmítá navzdory zahraničnímu tlaku propustit.

Neděle v centru Moskvy klidná nebyla. Opoziční předák Alexej Navalnyj na demonstraci proti korupci vládních úředníků a proti nejasným majetkovým poměrům premiéra Medveděva přilákal tisíce lidí. A zhruba tisícovka z nich skončila v policejních antonech a na služebnách. Zatímco někteří se na svobodu dostali obratem, jiní nemají zdaleka tak příznivé vyhlídky.

Demonstrace, které uspořádala ruská opozice, se nakonec uskutečnily navzdory policejnímu zákazu. Podle ministerstva vnitra se do protestního pochodu v metropoli zapojilo 8000 lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc. Protesty se konaly i v 80 dalších ruských městech, jen ve 20 z nich přitom byly povoleny úřady.

Protesty v Bělorusku
Policie v sobotu zablokovala pochod stovek lidí, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen jeden z hlavních opozičních vůdců Uladzimir Njakljajev.

Případem opozičního vůdce Navalného, který je mezi zatčenými, se zabýval moskevský soud. Podle Navalného advokátky Olgy Michajlovové ho policie viní z organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Dostal trest 15 dní vězení a dvacetitisícovou pokutu. Jedná se o jeho druhý přestupek. Podle ruských zákonů přitom v případě třetího přestupku může dostat až pět let za mřížemi. 

USA i Evropská unie vzápětí Rusko (ale taky Bělorusko) vyzvaly, aby zadržované aktivisty propustilo. „Pozorně sledujeme současný vývoj v Bělorusku a Rusku. Vyzýváme příslušné úřady, aby propustily všechny zadržované občany a respektovaly základní práva a svobody,“ uvedla česká diplomacie na twitteru.

Moskva výzvy odmítá. Podle mluvčího Kremlu se do akce zapojili mladí „zaplacení provokatéři“ a hrozí, že pokud aktivity pustí, situace se bude ihned opakovat. Z nejvyšších ruských kruhů zní jen mlhavé ujištění, že kritické vzkazy, které při protestech zazněly, neodezní bez pozornosti.