Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Všechny karty na post prezidentky. Le Penová odstupuje z vedení Národní fronty

Všechny karty na post prezidentky. Le Penová odstupuje z vedení Národní fronty

Kandidátka na francouzskou prezidentku a dosavadní šéfka krajně-pravicové strany Národní fronta oznámila, že dočasně odstoupí z vedení strany. Rozhodla se tak jen den poté, co uspěla v 1. kole voleb a postoupila spolu s centristou Emmanuelem Macronem do finálového boje o Elysejský palác. 

„Blížíme se k rozhodujícímu okamžiku. Vždy jsem věřila, že prezident je prezidentem všech Francouzů a že má sjednocovat všechny Francouze. Ale je třeba přejít od slov k činům. Rozhodla jsem se dnes večer, že jako předsedkyně Národní fronty nastoupím dovolenou. Od teď nejsem předsedkyní Národní fronty. Budu nad stranickým uvažováním," řekla Le Penová v televizním rozhovoru.

Rozhodující duel o Elysejský palác se odehraje 7. května. Průzkumy slibují Macronovi vítězství přinejmenším poměrem 60 ku 40 procentům.

Svého soupeře označila Le Penová za člověka dosluhujícího a velice nepopulárního prezidenta Françoise Hollandea. „Jakou projevil odvahu? Kráčí po rudém koberci za lichocení tisku a s podporou všech kmotrovských sil. Výběr je jasný: Buď Francie, anebo zmizí ta Francie, kterou Francouzi milují," prohlásila reprezentantka krajní pravice.

Současně si postěžovala, že nynější systém ji ustavičně přeměňuje v karikaturu. „My jsme ti, co více a lépe brání demokracii. Žádný z mých kroků se neuskuteční bez lidí či proti lidem. Jedině já sama mohu zaručit ochranu Francouzů... Musíme se znovu vyzbrojit proti globalizaci a proti nezákonné konkurenci," hlásala a ujišťovala, že jako vlastenka hodlá bránit trikolóru a její dědictví proti Bruselu.

„Francouzi by se mne neměli bát, ani mého projektu, ale spíše programu a osobnosti Macrona," řekla a obvinila svého soupeře, že je stoupencem divoké globalizace, otevření pracovního trhu, masivní imigrace, ale ve svém programu nemá ani zmínku o lásce k Francii.

Le Penová je přesvědčena, že od prohry svého otce a předchůdce v čele hnutí, Jeana-Marie Le Pena, v prezidentských volbách v roce 2002 se věci hodně změnily. „Můžeme vyhrát. Vyhrajeme," zdůraznila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek