Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vůdce hrdlořezů pod vlajkou IS je minulostí. O vládu nad organizací se střetnou Saddámovi důstojníci

Vůdce hrdlořezů pod vlajkou IS je minulostí. O vládu nad organizací se střetnou Saddámovi důstojníci

Samozvaný Islámský stát se drolí a o někdejším vlivu si může nechat jen zdát. Fanatici v jeho řadách prohrávají obě klíčové bitvy – o irácký Mosul a syrské město Rakka. Organizace přišla o kdysi ovládané území, symbolicky po sobě odpálila mosulskou mešitu, kde vznikla, a je bez vůdce. Abú Bakr Bagdádí se z kdysi vlivného kazatele stal mrtvým mužem. Ať už obrazně – pokud člověk věří zprávám, že žije na útěku, kvůli paranoie co chvíli mění auta a skrývá se v dírách – nebo doslova, to pokud člověk věří Rusku, které tvrdí, že si je smrtí vrchního islamisty už téměř na 100 % jisto. Dobrá chvíle zamyslet se, kdo zkusí zbytky teroristické organizace ovládnout nyní.

Jakkoli Islámský stát nemá dobré vyhlídky, nějaká budoucnost ho stále čeká. Panuje shoda na tom, že teroristickou organizaci po její porážce opustí řada zahraničních bojovníků, kteří se buď vrátí domů nebo zkusí štěstí v řadách jiné, možná perspektivnější skupiny.

Co z IS zbude není jasné, někdo se ale do čela této „armády posledních věrných“ postaví. Podle odborníků oslovených agenturou Reuters se nabízejí především dvě postavy: muži, kteří mají válku a boj takřka za celoživotní zálibu. Oba vděčí za své zkušenosti padlému iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi a oba tvoří ten nejužší kruh spolupracovníků Abú Bakra Bagdádího. Kvalifikace, kterou se vyznačuje valná část špiček IS...

1080p 720p 480p 360p 240p
Po porážce Islámského státu přijde víc útoků v Evropě. Teror dorazí i do Česka, říká expert

Padesátník Ijád Ubajdí dělal Saddámovi ministra obrany, Ajád Džumajlí je mladším z této dvojice, taktéž pracoval pro Saddáma a momentálně vede „bezpečnostní agenturu“ islamistů Amníja. S lídrem Islámského státu ho pojí mimo jiné to, že podle různých zpráv už minimálně jednou zemřel, ačkoli se to posléze nikdy nepotvrdilo.

V řadách sunnitských radikálů oba muži působí už od roku 2003, píše agentura Reuters. Po pádu Saddáma Husajna a americké invazi, na jejímž konci byl vzestup šíitských vůdců, hledali nové uplatnění a po letech své služby nabídli samozvanému chalífovi Bagdádímu, který si Islámský stát vyhlásil v roce 2014 v severoiráckém Mosulu. Do absolutní blízkosti vůdce se ale dostali až relativně nedávno – loni, kdy Bagdádí v leteckých úderech ztratil hned několik prominentních postav své teroristické organizace.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

Odborníci dodávají, že neexistuje klíč, podle kterého by Islámský stát řešil nástupnictví. „Džumajlí uznává Ubajdího jako svého nadřízeného, ale není to zcela jasné a nástupcem Bagdádího může kterýkoli z nich,“ říká pro Reuters bezpečnostní poradce Hišám Hašimi.

Důležitý aspekt je nasnadě: Bagdádí se stylizoval do pozice takřka nedotknutelného. Sám sebe označil za chalífu, tedy vládce všech muslimů, a ačkoli se veřejně téměř neobjevoval, nastolil brutální vládu na území dvou válkou rozložených států. Zavládl obávaný režim, kde se vzpurnost trestala neuvěřitelně tvrdými způsoby. Věhlas chalífátu ale postupně upadá a kdokoli z Bagdádího nástupců nebude mít takovou autoritu – nebude vládnout nad územím a nejspíš nebude mít ani duchovní minulost a praxi jako Bagdádí.

Muže s plnovousem, který se světu ukázal prakticky jen na jediné fotografii, tak nahradí jen veskrze řadový islamista. Takový, který sice patřil do okruhu nejbližších, ale svoji pozici a vládu nad organizací si bude muset vybojovat a vybudovat. Pokud tedy z IS zbude víc než jen roztroušené partyzánské skupinky a na smrt odhodlaní stoupenci rozesetí za hranicemi.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?