Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vůdce protestů v Kyjevě Saakašviliho zadrželi. Podle novinářů byl deportován do Polska

Vůdce protestů v Kyjevě Saakašviliho zadrželi. Podle novinářů byl deportován do Polska

Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili byl dnes v Kyjevě zatčen, oznámili novinářům jeho spolupracovníci. Politika prý skupina mužů v maskovacích uniformách odvezla na neznámé místo. Saakašvili, jemuž ukrajinské úřady odmítly udělit azyl, čelí řízení o vyhoštění a dnes se odmítl dostavit k výslechu. Podle ukrajinských novinářů už byl deportován do Polska.

Saakašviliho dnes údajně zadrželi pracovníci ukrajinské migrační služby a pohraničního sboru. Některá ukrajinská média oznámila, že o jeho deportaci už bylo rozhodnuto. Podle serveru TSN je vyhoštěn „do Evropy“, podle jiných médií do Nizozemska nebo do Polska, odkud se loni v září na Ukrajinu dostal. Skupina jeho příznivců ho tehdy před odpor pohraničníků prakticky na rukou přenesla přes hraniční čáru.

Gruzínský politik se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval prezident Petro Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval gubernátorem Oděské oblasti. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil ho i občanství. O gruzínské občanství Saakašvili už dříve přišel, ve své rodné zemi je obviněn a v jednom případě už i odsouzen ze zneužívání pravomocí.

Před týdnem soud v Kyjevě odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který opozičnímu předákovi odmítl udělit azyl. Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

Politik se dnes měl dostavit na kyjevskou prokuraturu, kde měl být vyslechnut v rámci procedury vyhoštění. Výslech odmítl s tím, že řízení je nezákonné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek