Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbuch v Kongresu ho neodradil. Trump se chystá na splnění dalšího předvolebního slibu

Výbuch v Kongresu ho neodradil. Trump se chystá na splnění dalšího předvolebního slibu

Americký prezident Donald Trump se snaží rychle oklepat z drtivé porážky, které napomohla i jeho strana. Zákon o reformě zdravotní péče sice musel kvůli nedostatečné podpoře stáhnout, v sobotu ale oznámil, že začne pracovat na dalším předvolebním slibu – prosazení daňové reformy.

„Brzy se velmi silně opřeme do daňových škrtů a daňové reformy. To bude náš další krok,“ řekl Trump v sobotu novinářům v Bílém domě. Trump už během předvolební kampaně sliboval, že sníží daň z příjmu či oseká federální výdaje. Právě ty by mu však dle BBC mohly zkomplikovat prosazování daňových úlev.

Trump totiž jejich zavedení podmiňoval reformou zdravotnického systému, kterou ale musel z Kongresu stáhnout, protože pro její prosazení neměl dostatečnou podporu. Bez úspor, které mělo přinést zrušení zdravotní reformy Baracka Obamy a její nahrazení novým zákonem, stoupnou po případném prosazení Trumpových daňových plánů federální výdaje. K jejich snížení se přitom Trump zavázal svým voličům.

K zajištění potřebné podpory legislativní změny chybělo Trumpovi deset až patnáct hlasů. V první reakci na ztracený boj o zrušení takzvané Obamacare Trump obvinil Demokraty, že s Bílým domem dostatečně nespolupracovali. Proti jeho legislativnímu návrhu se však postavila i část Republikánské strany, která znemožnila přijetí nového zákona.

Trump plánoval, že jeho návrh projde oběma komorami parlamentu do 7. dubna, kdy začne dvoutýdenní parlamentní přestávka. Po ní měla přijít na pořad právě reforma daňového systému. Zda Trump raději přehodnotí předložení dalšího stěžejní bod své volební kampaně, anebo se legislativní návrh pokusí prosadit, si musíme ještě zhruba dva týdny počkat.