Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbuchy hněvu neustávají. Násilnosti při protestech ve Francii dávají vzpomenout na loňskou pouliční válku

Výbuchy hněvu neustávají. Násilnosti při protestech ve Francii dávají vzpomenout na loňskou pouliční válku

Ve Francii pokračují násilnosti, ve které postupně přerostly protesty proti údajné policejní policejní brutalitě. Hněv tisíců lidí vyvolal zákrok strážců pořádku, kteří minulý týden kontrolovali mladíky v rámci protidrogové razie. S jedním se dostali do konfliktu, údajně ho brutálně zbili a jeden mu vrazil obušek do konečníku.

Dav demonstrantů opět napadl na předměstí Paříže policii a podpálil několik aut a kontejnerů na odpadky. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle pařížské policejní prefektury se na předměstí Bobigny shromáždily asi 2 000 lidí, aby podpořily mladíka, který se údajně stal obětí policejního násilí. Během akce zaútočila část davu na příslušníky pořádkových sil kameny.

„Několik vozidel bylo podpáleno a policisté museli zasáhnout k záchraně malého dítěte uvězněného v hořícím vozidle,“ uvedla v prohlášení prefektura.

Nepokoje trvají již několikátý den v reakci na napadení místního mladíka policií minulý týden v rámci razie proti překupníkům drog. V obci Aulnay-sous-Bois tehdy zastavovali policisté mladíky, aby zjišťovali jejich totožnost. Zadrželi přitom 22letého muže, který jim vzdoroval. Nejprve ho údajně brutálně zbili a jeden z nich mu pak prý vrazil obušek do konečníku, čímž mu způsobil vážné zranění, kvůli kterému byl mladík hospitalizován.

Úřady již postavily mimo službu čtyři zasahující policisty a 27letého muže, který zadrženému ublížil obuškem, policie vyšetřuje pro podezření ze znásilnění. Zraněného mladíka, který mezitím vyzval k zastavení násilí, navštívil v nemocnici prezident François Hollande.

Nejde zdaleka o první nepokoje ve Francii reagující na chování policie v sociálně vyloučených lokalitách. Podobně se situace vyvíjela opět na severním předměstí Paříže například loni v létě, kdy zemřel při zatýkání mladý černoch. Několik dní trvaly násilnosti, při nichž byly zadrženy desítky lidí a desítky aut shořely.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek