Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výbušná výpověď šéfa FBI: Rusové ovlivňovali americké prezidentské volby, Trump lhal

Výbušná výpověď šéfa FBI: Rusové ovlivňovali americké prezidentské volby, Trump lhal

Neexistují pochybnosti, že Rusové ovlivňovali americké prezidentské volby loni na podzim. Ve výpovědi před senátním výborem to dnes řekl bývalý šéf FBI James Comey. Podle něj vyšetřovatelé FBI zaznamenali stovky až tisíce pokusů z Ruska narušit volby.Trump podle Comeyho lhal, když se jej snažil zbavit a opakovaně očerňoval jeho i FBI. „Bylo to matoucí, když jsem v televizi viděl, že mě prezident vyhodil kvůli ruskému vyšetřování. Nedávalo to žádný smysl,“ uvedl.

Bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování rovněž uvedl, že si jej Trump pozval do Oválné pracovny v Bílém domě a nechal všechny z místnosti odejít.

Poté se Trump Comeyho zeptal na vyšetřování bývalého prezidentova poradce Michaela Flynna, který rezignoval kvůli podezření z vazeb na Rusko a nyní jej FBI vyšetřuje. „Začal tím, že řekl, že Flynn se nedopustil ničeho špatného, když mluvil s Rusy,“ řekl Comey.

Podle něj na konci schůzky Trump rovněž uvedl, že doufá, že FBI nechá celý případ být. Bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování uvedl, že to tehdy vnímal jako požadavek. Podle jeho slov však přímý příkaz od prezidenta nezazněl.

Kromě toho žádal Trump po Comeym loajalitu a chtěl, aby řekl Američanům, že sám prezident není předmětem vyšetřování. Lednovou schůzku s prezidentem si bývalý šéf FBI nahrával, jelikož tušil, že záznam bude potřebovat ke své obraně. Trumpa vzápětí vyzval, aby nahrávky, jimiž mu hrozil na Twitteru, zveřejnil.

Trumpův právník Marc Kasowitz se proti Comeyho tvrzení ohradil. „Nikdy neřekl, že potřebuje a očekává loajalitu. Neřekl mu ani, aby nechal Flynna být,“ pravil a dodal, že by bývalý šéf FBI měl být vyšetřován pro vynášení informací z důvěrných rozhovorů.

Comey během slyšení v Senátu zopakoval, že vyšetřování ruských vazeb na prezidentovo okolí přispělo k jeho odvolání. Jestli však existuje dohoda mezi Trumpem a Rusy prozradit nechtěl. „Myslím, že na to odpoví vyšetřování,“ pravil Comey, který také odmítl hodnotit, jestli šlo ze strany prezidenta o maření vyšetřování, což by mohlo být důvodem k Trumpovu odvolání.

Domnívá se také, že Rusové se snahou ovlivňovat americkou politiku neskončí. „Určitě to spustí znovu a budou se snažit špinit, jak nejvíc to půjde,“ prohlásil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek