Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Východ USA brzy ochromí silná bouře. Ruší se tisíce letů, nedorazí ani Merkelová

Východ USA brzy ochromí silná bouře. Ruší se tisíce letů, nedorazí ani Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová odložila kvůli špatnému počasí na východě USA cestu do Washingtonu, kde se měla v úterý setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kancléřka to dnes večer sdělila novinářům krátce předtím, než měla původně za oceán odletět. Bílý dům posléze informoval, že schůzka byla přeložena na pátek. Půjde o první osobní jednání Merkelové a Trumpa.

 

„Cesta je (pro dnešek) zrušena,“ řekla novinářům Merkelová. Podle agentury DPA dodala, že před špatným počasím ji varoval telefonicky sám Trump. Ten o blížící se silné bouři informoval i na svém twitterovém účtu. „Všichni na východním pobřeží buďte opatrní a sledujte místní úřady, protože se blíží silná bouře,“ napsal dnes Trump.

 

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer posléze oznámil, že schůzka původně plánovaná na úterý se překládá na pátek. Již dříve média informovala, že oba státníci mají probírat řadu témat - od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemnou obchodní bilanci.

V Německu i dalších evropských zemích se po volbě Trumpa americkým prezidentem objevily obavy o další osud spojenectví, mimo jiné kvůli některým výrokům nového šéfa Bílého domu na adresu Severoatlantické aliance (NATO) nebo obchodních vztahů. Konkrétně na adresu Merkelové se Trump velmi kriticky vyjádřil ve vztahu k její vstřícné uprchlické politice.

Ruší se tisíce letů

Silná bouře se rychle blíží k východnímu pobřeží Spojených států. Podle meteorologů jde o jeden z posledních pozdravů letošní zimy. Letiště ve velkých pobřežních městech už ohlásila zrušení tisíců letů, ve školách se v úterý nebude učit a energetici varují před rozsáhlými výpadky v dodávkách elektřiny.

Živel má zasáhnout části států Pensylvánie, New Jersey, New York a Connecticut. Do středečního rána místního času by mohlo napadnout až 60 centimetrů sněhu a teploty by mohly klesnout až o 30 stupňů oproti obvyklým hodnotám z poloviny března. Varování meteorologů se týká území, kde žije 50 milionů lidí.

Sněhové závěje

Newyorský starosta Bill de Blasio vyzval obyvatele města, aby bouři brali vážně. „Příští den nebo dva budou opravdovou výzvou,“ řekl novinářům. Zima byla přitom letos na východě USA mírná, v New Yorku i Washingtonu příděl sněhu zaostal za normou.

Bouře má vrcholit v úterý, kdy například v Bostonu očekávají 30 centimetrů sněhu, který by mohl na město napadat během tří hodin. Rychlost větru má dosahovat až 100 kilometrů za hodinu, kromě výpadků proudu se očekávají i místní záplavy. V některých městech včetně New Yorku v úterý zůstanou školy zavřené, odložena byla soudní jednání a na letištích jsou k posypu připraveny tisíce tun soli.