Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Východní Ghúta: Pokud Asad nepoužije sarin, má bianko šek na zabíjení, tvrdí exdiplomat

Východní Ghúta: Pokud Asad nepoužije sarin, má bianko šek na zabíjení, tvrdí exdiplomat

Východní Ghúta. Kdysi klidné a úrodné předměstí východně od Damašku, domova syrského autokrata Bašára Asada. Nyní změť ruin, mezi kterými se krčí na půl milionu civilistů, kteří se snaží vyhýbat bombám vlastního režimu. Útoky jsou na denním pořádku. Stíhačky, vrtulníky či drony svrhávají desítky bomb, smrt rozsévají i dělostřelecké baterie. Kdo mohl, stáhnul se do podzemí. Lidé tam mají o něco větší šanci, že se dočkají zítřka. Mezinárodní komunita letmo protestuje. Bašár Asad zřejmě tuší, že pokud nepoužije sarin či jiný nervový plyn, může si zabíjet, jak je mu libo.

Jaký to je asi pocit, být jako rodič ve východní Ghútě a usilovně si přát, aby vás a vaše děti prezident Asad opět začal plynovat sarinem. To je totiž podle všeho jediné, co Západ vyburcuje k zásahu, uvažuje ve svém sloupku pro magazín The Atlantic Frederic Hof, bývalý americký poradce pro Sýrii,

Pátek, 7. dubna 2017: Temnou hladinu Středozemního moře protly záblesky 59 střel Tomahawk vypálených ze dvou amerických letadlových lodí. O několik desítek minut později střely nalezly svůj cíl, několik syrských armádních zařízení. Během chvíle syrský režim přišel o pětinu svých leteckých kapacit.

Tomahawky byly odvetou amerického prezidenta Donalda Trumpa za Asadův útok sarinem na obyvatelstvo východní Ghúty. Při něm o tři dny dříve zemřelo přes sto lidí, stovky dalších byly vážně zraněny. Odveta Spojených států byla nečekanou reakcí, připomínkou červené čáry, kterou není radno překračovat.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

Asad pochopil. Od té doby nebyl zaznamenaný další případ útoku sarinem ve Východní Ghútě nebo jinde v Sýrii. Důsledek pro syrského prezidenta však byl jen ten, že se musel rozhodnout, jakým jiným způsobem zabíjet vlastní obyvatelstvo, v oficiálním jazyku „rebely“. Zda nyní bude používat fosfor či kazetové bomby.

„Východní Ghúta se proto musela přesunout pod zem,“ tvrdí deník New York Times na základě svědectví humanitárních pracovníků. Sklepy, tunely, improvizované zasypané příkopy. To vše se stalo útočištěm lidí, šancí, že budou žít o chvíli déle. Mezitím se modlí, aby Asad opět použil sarin, který by vyburcoval mezinárodní společenství ze zóny verbálního odsuzování útoků k vojenské akci proti Asadovi. 

„Tisíce rodin se muselo tento týden přesunout pod zem, aby byli alespoň částečně chráněni před bombardováním,“ potvrzuje Sonia Khushová, syrská ředitelka neziskové organizace Save the Children. „Stejně ale nemají pocit, že by byli před bombardováním v bezpečí. Jsou vyděšení.“

Jak server INFO.CZ informoval, režim Bašára Asada podporovaný Íránem a Ruskem v posledních dnech zintenzivnil bombardování Východní Ghúty. Od minulé neděle si nálety vyžádaly téměř pět set civilistů, asi čtvrtina z nich byly děti.

Zatímco v pár kilometrů vzdáleném centru Damašku si Asadovi věrní užívají omezeného přepychu, ve Východní Ghútě jakoby život měl zcela jiný rytmus. Kdysi byla pýchou Sýrie, ale za posledních pět let obléhání se Východní Ghúta stala hermeticky uzavřeným územím hrůzy a beznaděje. A v dohledné době se to nejspíš nezmění

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek