Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vydejte zběhy, nebo dohoda o migrantech padne.“ Ankara znovu hrozí Evropě

„Vydejte zběhy, nebo dohoda o migrantech padne.“ Ankara znovu hrozí Evropě

Turecko pohrozilo zrušením dohody o navracení migrantů s Řeckem, pokud mu Atény nevydají osm vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli. Informoval o tom dnes turecký deník Daily Sabah. Ankara taky podala novou žádost o vydání mužů. Tu první včera řecká justice definitivně zamítla.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v souvislosti s podáním nové žádosti o vydání vojáků uvedl, že Ankara je připravena přijmout nezbytné kroky, včetně zrušení bilaterální dohody s Řeckem. Právě tato dohoda umožňuje vracení migrantů, kteří přes Turecko přišli do Řecka. Pak můžou být posláni zpět do země původu. Díky zavedení tohoto mechanismu dramaticky pokleslo množství běženců přicházejících přes Balkán do Evropy.

Šéf turecké diplomacie reagoval na čtvrteční verdikt řeckého soudu, který vydání osmi vojáků zamítl s tím, že by jim doma hrozilo mučení nebo smrt a nedočkali by se spravedlivého soudu.

Podle turecké strany je výrok politicky motivovaný. Soud prý porušil mezinárodní pravidla a selhal v boji proti mezinárodnímu terorismu.

O tureckých vojácích rozhodovalo v Řecku několik soudů nižší instance, jejichž verdikty byly protichůdné, někteří měli být deportováni, jiní měli dostat azyl. V odvolacích řízeních se ale případy dostaly až k nejvyššímu soudu, který vydání zamítl s platností pro všech osm vojáků. Poslední slovo má řecký ministr spravedlnosti, který se ale rozhodl verdikt soudu respektovat.

Od pokusu o převrat uprchlo z Turecka mnoho vojáků, zejména do Evropy. Ankara totiž začala provádět rozsáhlé čistky, během nichž přišlo o práci či bylo propuštěno z úřadu přes 100 tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů. Režim je viní z příslušnosti k hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, které označuje za teroristickou organizaci. Přes 40 tisíc lidí skončilo v Turecku z téhož důvodu od července za mřížemi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek