Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyjednávání o brexitu budou tvrdší, než se čekalo. „Británie přijde o politický vliv,“ říká expremiér Major

Vyjednávání o brexitu budou tvrdší, než se čekalo. „Británie přijde o politický vliv,“ říká expremiér Major

Ohlášením předčasných parlamentních voleb premiérka Theresa Mayová začátkem týdne překvapila Británii. Hlasováním, které se uskuteční 8. června, si chce utvrdit svou pozici a získat silnější mandát pro vyjednávání o brexitu. Jak naznačují poslední průzkumy, její plán má velkou šanci na úspěch. I když se Mayové ve volbách zadaří, vyjednávání o brexitu nebude mít jednoduché. Jak totiž ukázal uniklý dokument, se kterým půjdou evropští vyjednavači k jednacímu stolu, EU nic nedá Británii zadarmo. Londýn bude podle vyjednávací pozice EU muset dalších několik let platit závazky vůči Bruselu a příbuzní evropských imigrantů by měli mít i nadále právo usadit se v Británii. Mayová přitom požaduje pravý opak. Vyjednávání tak může být ještě tvrdší, než se čekalo. 

Pozici Evropské unie pro vyjednávání o brexitu, do které měla tento týden možnost nahlédnout agentura Reuters, by měli evropští lídři schválit na mimořádném summitu 29. dubna. Jak naznačuje uniklý dokument, dvouletá jednání Bruselu s Londýnem budou velmi tvrdá.

Brusel totiž půjde k vyjednávacímu stolu s podmínkou, že pokud Londýn bude chtít s EU uzavřít nové obchodní dohody, pak se bude muset zachovat právo příbuzných přistěhovalců z Evropy trvale žít v Británii. Londýn bude navíc muset splatit finanční závazky vůči Bruselu. Jejich výši sice uniklý dokument neuvádí, podle odhadů by však mohlo jít až o 60 miliard eur.  

Jazyk evropské vyjednávací pozice naznačuje, že se zbylých 27 států EU tvrdého vyjednávání nebojí, a že proces odchodu nebude snadný, tento týden přiznal i bývalý britský premiér John Major.  

„Ti, kteří upřednostňují brexit, anti-Evropané, slibují snadnou dohodu a říkají, že 27 států Evropské unie vyváží do Spojeného království víc než Spojené království jejich směrem. Ale tato krutá statistika maskuje významnou realitu. Zatímco Spojené království vyváží téměř polovinu svého zboží do Evropy, průměrný vývoz ostatních 27 evropských zemí do Velké Británie tvoří pouhých osm procent jejich exportu. Není pochyb o tom, která ze stran potřebuje dohodu naléhavěji,“ tvrdí Major.

Podle Majora je sice nesmysl, že by Británii po brexitu čekala ekonomická katastrofa, přesto to pozici země ve světě velmi oslabí. „To, čeho se obávám, je, že Spojené království bude mít menší politický a ekonomický vliv, než kdyby zůstala v Evropské unii,“ prohlásil bývalý britský premiér, podle kterého Britové ekonomické nevýhody brexitu nepocítí hned, ale přijdou až postupem času.

„Neočekávám například, že se velký počet bank zvedne a odejde ze City of London, ale myslím, že pokud přijde na zvažování nových investic, půjdou spíš do Evropské unie, do Spojeného království o něco méně,“ řekl tento týden Major.

Jeho slova potvrzuje i aktuální průzkum investiční společnosti Fidelity International, podle kterého brexit evropské firmy odradil, a jsou tak méně ochotné v Británii investovat. Odchod země z EU podle průzkumu postihne především průmyslové a energetické firmy, finanční společnosti nebo IT firmy. Některé společnosti nečekaly a přesun operací mimo Spojené království do dalších zemí EU už zahájily. Chtějí si totiž udržet přístup na jednotný evropský trh.

Bývalý britský premiér zároveň upozornil tamní politiky, aby byli ohledně průběhu jednání realističtější a poznamenal, že Británie neztratila pouze přístup k jednotnému evropskému trhu a celní unii, ale také k bilaterálním dohodám vyjednaným unií s dalšími 53 státy světa. „Jakmile odejdeme, ztratíme tyto dvoustranné dohody. Může 65 milionů Britů získat stejnou dohodu jako 500 milionů Evropanů vyjednaných pro Evropu, včetně Velké Británie?“

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek