Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyklízení pozic. USA opouštějí pozici světového lídra, na jejich místo se tlačí Německo i Čína

Vyklízení pozic. USA opouštějí pozici světového lídra, na jejich místo se tlačí Německo i Čína

Spojené státy pod taktovkou Donalda Trumpa vyklízejí pozici světového lídra a čím dál více se stahují z globální scény. Právě takové hlasy jsou stále častěji slyšet nejen v diplomatických kuloárech, ale v poslední době i skrze oficiální komentáře vrcholných světových politiků. USA tak ponechávají pozici globálního lídra volně k mání a podle diplomatů už po ní tvrdě jde jak Čína, tak i Německo. 

„Čína a Německo. Tyto průmyslové velmoci se dostaly do jakési neformální aliance a chtějí převzít pomyslný štafetový kolík ve světovém vůdcovství. Ten USA upustily někdy v době, kdy se Donald Trump stal prezidentem,“ cituje agentura Bloomberg nejmenované diplomaty skupiny zemí G20. 

Trump již v kampani sliboval, že pokud bude zvolen, bude prosazovat větší protekcionismus – jak v ekonomické, tak například ve vojenské sféře. Předvolební heslo „America First" je v tomto ohledu všeříkající.

Spojené státy tak od ledna, kdy se Trump ujal kdysi nejmocnějšího úřadu planety, vytvořily v různých světových regionech mocenské vakuum. Kvůli odstoupení od smlouvy transpacifického partnerství se nyní jejich roli rozhodla převzít Čína se svým projektem Nové hedvábné stezky, do výraznější izolace se USA dostaly i ohlášeným odstoupením od pařížské úmluvy o ochraně klimatu.

To, že svým přístupem k některým globálním otázkám Trump připomíná velmi vzácný přírodní úkaz, jej nejspíše nezajímá. „Kdokoliv si myslí, že problémy dnešního světa mohou být vyřešeny skrze izolacionismus a ekonomický protekcionismus, tak dělá ohromnou chybu,“ hřímala minulý týden v Bundestagu kancléřka Angela Merkelová v přímé narážce na politiku Donalda Trumpa.

Mocenského vakua si všimli i jinde ve světě. „Spojené státy se vzdálily od své role lídra v oblasti globální bezpečnosti a nyní tak nastalo určité vakuum“ komentoval světovou situaci pro televizi CNN irácký viceprezident Ajád Aláví.

Spojené státy tak mezinárodní scénu a vliv v ní zřejmě nechtěně vyklízí, přitom v dřívějších dobách byl právě mocenský vliv ceněná komodita, o kterou se vedly horké i studené války. Nyní k zaplnění tohoto vakua pospíchají podle agentury Bloomberg zejména dvě světové mocnosti - Čína a Německo, které dočasně spojily síly. 

Obchodní a diplomatické vztahy mezi Německem a Čínou se vyvíjely roky, tmelily je podobné obchodní zájmy i absence geografických rivalit, které komplikovaly vztahy mezi USA a Čínou – v poslední době tento bilaterální vztah pošramotily například ekonomické sankce na čínské firmy za obchod se Severní Koreou či prodej zbraní Tchaj-wanu. Naopak Německo potřebuje odbytiště pro své specializované průmyslové stroje a pokročilé technologie a Čína tato zařízení velmi nutně potřebuje. Politicko-geografické tenze jsou v tomto vztahu nepodstatné. 

Obě velmoci se navíc vzájemně přibližují i v jiných oblastech než jen v obchodní sféře – čínský premiér Li Keqiang proto v poslední době navštívil Německo již potřetí. „Nová blízkost mezi Německem a Čínou vznikla zejména kvůli tomu, že Trump se stal prezidentem. Nyní jsou nejdůležitější lidmi na světě kancléřka Merkelová a čínský prezident Si Ťin-pching,“ míní Diego Ramiro Guelar, argentinský velvyslanec v Pekingu.

A prezident Si Ťin-pching přijede na svou druhou státní návštěvu Německa před summitem zemí skupiny G20, který se bude konat koncem týdne v německém Hamburgu. „Vztahy mezi Čínou a Německem jsou na svém historickém vrcholu. Podle Německa se ekonomická a politická dynamika posouvá na východ,“ tvrdí německý velvyslanec v Číně Michael Clauss.

Další z oblastí, kde je těsnější kooperace Německa a Číny patrnější, je boj proti klimatickým změnám. „V oblasti technologických aspektů boje proti klimatickým změnám vnímám velmi dobrou spolupráci,“ tvrdí Karsten Sach německý zástupce ve skupině G20 pro otázky klimatických změn.

Spolupráce obou technologických gigantů však rozhodně není bezvýhradní, evropská průmyslová velmoc si stěžuje na jednostranně deformovaný obchod. Německo sice do Číny loni vyvezlo zboží za 85 miliard eur, nicméně podle Merkelové by toto číslo mohlo být ještě mnohem vyšší, kdyby Čína neměla nastavené obchodní bariéry, které v Evropě neexistují.

„Z pekingského pohledu je Evropa spíše něco jako asijský poloostrov. My samozřejmě vidíme věci odlišně,“ uvedla nedávno Angela Merkelová.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek