Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyšetřování teroru v Kanadě: policie zveřejnila jméno podezřelého, v nemocnicích lidé bojují o život

Vyšetřování teroru v Kanadě: policie zveřejnila jméno podezřelého, v nemocnicích lidé bojují o život

Kanadská média zveřejnila identitu dvojice mužů spojených se střelbou v mešitě v Quebeku. Podle posledních informací policie se jedná o muže podezřelého z útoku a o svědka. Podle listu Globe and Mail jde o Alexandra Bissonnetta a Mohameda Khadira. Úřady uvedly, že ani jeden z mladíků neměl kriminální minulost. Pachatel zavraždil šest mužů a několik dalších zranil, někteří stále bojují o život. 

Jednoho muže policie zatkla přímo v mešitě, druhý se jí přihlásil přes tísňovou linku a byl zadržen dodatečně. Podle policie další podezřelí neexistují.

Podle zdrojů televize CBC jde o muže ve věku mezi 20 a 30 lety. Minimálně jeden z nich je zřejmě studentem quebecké univerzity Laval. Na případu v tuto chvíli pracuje 75 vyšetřovatelů, do akce se zapojil celkem tisíc policistů. 

Motiv střelce zatím zůstává nejasný. Podle svědků ale křičel arabská hesla. Jeden z přeživších řekl listu Globe and Mail, že útok byl vedený profesionálně. „Byl to někdo, kdo to uměl se zbraněmi. Zabíjel a zabíjel. Bylo to opravdu hrozné,“ popsal dramatické chvíle s podmínkou, že zůstane v anonymitě.

K útoku se nepřihlásila žádná radikální skupina, několik krajně pravicových sdružení naopak čin odsoudilo, uvedla agentura AFP.

Světové reakce

Útok už odsoudilo několik světových politiků. „Pokud se vrazi snažili postavit proti sobě lidi s různým náboženským vyznáním, tak v tom nesmějí uspět. Stojíme při muslimské komunitě v Quebeku,“ uvedla v reakci na incident německá kancléřka Angela Merkelová. „Byla to quebecká povaha míru a otevřenosti, kterou se teroristé snažili narušit,“ komentoval útok francouzský prezident Francois Hollande. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek