Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výsledek tureckého referenda platí. Nejvyšší správní soud neprojedná stížnost opozice

Výsledek tureckého referenda platí. Nejvyšší správní soud neprojedná stížnost opozice

Turecký nejvyšší správní soud se odmítl zabývat stížností největší opoziční strany CHP, podle které je výsledek ústavního referenda posilujícího moc prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana neplatný. Nelíbí se jí rozhodnutí volební komise, která uznala i takové volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Podle agentury Reuters ale dnes soud většinou hlasů rozhodl, že není kompetentní věc řešit.

Sociálnědemokratická Lidová republikánská strana (CHP) kritizuje hlavně kontroverzní rozhodnutí volební komise, jímž uznala za platné i volební lístky a obálky, které sama neorazítkovala. Tento krok označila za protiprávní i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která průběh všelidového hlasování monitorovala.

V tureckém referendu z poloviny dubna zvítězili s 51,4 procenty zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský. O rozšíření svých pravomocí usiloval především Erdogan, kterému nová ústava umožní také obnovit členství ve vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). O návrat do AKP zažádá Erdogan podle svého mluvčího poté, co volební komise zveřejní konečné výsledky referenda. Dosavadní pravidla vyžadovala, aby byla hlava státu nadstranická.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek