Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzdává se Kim posledního spojence? KLDR nezvykle tvrdě kritizovala Čínu

Vzdává se Kim posledního spojence? KLDR nezvykle tvrdě kritizovala Čínu

Severní Korea vystoupila s nezvykle přímou kritikou Číny, která je jejím největším obchodním partnerem a poskytovatelem humanitární pomoci. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že „lehkomyslné komentáře“ Pekingu ohledně jaderného programu KLDR zkouší trpělivost Pchjongjangu a mohly by mít „vážné důsledky“. Čínský oficiální deník The Global Times napsal, že akce KLDR ohrožují dohodu o neútočení mezi oběma zeměmi uzavřenou v roce 1961. Agentura AFP mluví o rétorické válce čínských a severokorejských médií.

„Z Číny teď slyšíme každý den řadu absurdních a lehkomyslných komentářů, které pouze zvyšují napětí v již tak špatné současné situaci,“ uvedla severokorejská tisková agentura KCNA.

KCNA rovněž odsoudila čínská státní média, která podle ní svalují vinu za zhoršující se vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi na KLDR a publikují „nepřesvědčivé omluvy za to, že (Čína) tančí, jak Spojené státy pískají“.

720p 480p 360p 240p
Propagandistické video KLDR

„Čína by neměla dále zkoušet hranice trpělivosti Severní Koreje a měla by raději zvážit vážné následky lehkomyslného boření pilíře severokorejsko-čínských vztahů,“ varovala KCNA.

Podle agentury AP je to poprvé, kdy Severní Korea kritizuje Čínu zcela otevřeně. V dřívějších kritikách o ní mluvila pouze jako o „sousední zemi“.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Čínský deník The Global Times, který vydává vládnoucí komunistická strana, opět vyzval KLDR k ukončení jaderných zkoušek. „Čína nedovolí, aby byl její severovýchodní region kontaminován severokorejskými jadernými aktivitami,“ napsal list.

Deník již v minulých dnech varoval, že Čína je schopna protiútoku, pokud některá ze stran překročí červenou linii. List The Global také pohrozil, že Čína uvalí na KLDR ropné embargo v případě dalších zbrojních testů. Podle agentury KCNA je to ovšem Čína, kdo „překročil červenou linii“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek