Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura na americkém ministerstvu zahraničí. Kvůli Trumpovi odešli nejzkušenější členové týmu

Vzpoura na americkém ministerstvu zahraničí. Kvůli Trumpovi odešli nejzkušenější členové týmu

O hladkém nástupu do funkce si nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson může nechat zdát. V době, kdy přecházel ze schůzky na schůzku, rezignovali ze svých pozic v podstatě všichni vysoko postavení úředníci. Exodus, který americká administrativa při přechodu do Trumpovy éry zažívá, tak zřejmě nekončí. 

Z ministerstva zahraničí odchází například druhý muž resortu Patrick Kennedy, který byl ve funkci posledních devět let. Trumpův tým ho podle listu Washington Post chtěl v jeho roli nahradit a hledal vhodného nástupce. Sám Kennedy ale podle zdrojů listu původně plánoval pro Tillersona pracovat, aktivně mu pomáhal i s přebíráním úřadu. Teď ale stejně jako další tři vysocí představitelé ministerstva podal rezignaci.

„Je to největší hromadný odchod v historii instituce, jaký si kdokoliv pamatuje," řekl Washington Post David Wade, který pracoval jako vedoucí personálu pro exministra zahraničí Johna Kerryho. „Expertízu tohoto oddělení v oblasti bezpečnosti, managementu, administrativy i konzulárních pozic bude velmi těžké nahradit, o to více v soukromém sektoru," dodal Wade. 

Richard Boucher, který pracoval jako mluvčí pro Colina Powella a Condoleezu Riceovou, řekl, že k určité obměně na ministerstvu dochází u každého střídání prezidentů. Většinou ale seniorní zaměstnanci pracují s novým týmem, až poté se rozhoduje, kdo zůstane v jaké funkci. Tento případ je ale i podle něj jiný. 

Tillerson tak má teď před sebou dvě výzvy. Najít nový tým, který bude dostatečně zkušený a uklidnit personál, který na ministerstvu zůstal, tak aby nepřišly další rezignace. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek