Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura vojáků v Pobřeží Slonoviny. Došlo i na střelbu

Vzpoura vojáků v Pobřeží Slonoviny. Došlo i na střelbu

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara dnes oznámil, že se jeho vláda dohodla se vzbouřenými vojáky, kteří požadují mimo jiné zvýšení platů a rychlejší povýšení. Asi hodinu poté ale agentura AFP informovala, že část vzbouřených vojáků s dohodou nesouhlasí a zadržela ministra obrany a jeho delegaci.

Podle zpravodaje AFP ve městě Bouaké, kde se konala dnešní vyjednávání se vzbouřenci, část vojáků střelbou zabránila ministrovi obrany Alainu Richardovi Donwahimu a jeho delegaci opusit rezidenci podprefekta. Důvodem je jejich nespokojenost s podmínkami uzavřené dohody, jejíž detaily nebyly zveřejněny.

„Chceme, aby nám prezident řekl datum a částku, kterou nám zaplatí," řekl podle agentury AFP jeden z nespokojených vojáků. Podobná vzpoura části armády postihla tuto západoafrickou zemi i v listopadu 2014, kdy vojáci požadovali doplatit platy za několik let. Vláda tehdy slíbila dlužné částky doplatit, slib prý ale nesplnila.

Nynější vzpoura části vojáků vypukla v pátek v Bouaké, které je druhým největším městem země. Dnes ráno byla hlášena střelba i z největšího města Pobřeží Slonoviny Abidžanu.

„Rád bych řekl, že takový způsob vznášení požadavků není vhodný. Poškozuje to obraz naší země po všech našich snahách oživit ekonomiku," řekl Ouattara po skončení jednání, která vedl ministr obrany. Prezident dodal, že souhlasil, že vezme v úvahu stížnosti vojáků ohledně příplatků a jejich životních a pracovních podmínek.

Také jeden ze vzbouřených vojáků řekl agentuře Reuters, že vzpoura skončila. "Je po všem," prohlásil seržant Sergeant Mamadou. Dodal, že někteří vojáci zůstanou v ulicích, aby zajistili bezpečnost obchodů a bank, ale většina se jich vrátí do kasáren. S návratem by měli začít dnes večer.

Pobřeží Slonoviny, v němž žije asi 24 milionů obyvatel, je nejrychleji rostoucí africkou ekonomikou a největším světovým vývozcem kakaa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek