Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vztahy Evropy a USA se otřásají. „Trumpův přístup má alianci posílit, ne zničit,“ tvrdí Bílý dům

Vztahy Evropy a USA se otřásají. „Trumpův přístup má alianci posílit, ne zničit,“ tvrdí Bílý dům

Masivní obchodní deficity, odmítnutí ekologické politiky a frustrace z toho, že státy Severoatlantické aliance (NATO) neplní své závazky. Tato témata štěpí diplomatické vztahy mezi starým kontinentem a Spojenými státy již od ledna, kdy Donald Trump usedl do křesla nejmocnějšího muže světa. Zatímco evropští lídři se kvůli pozici, do které je americký republikánský prezident zatlačil, čílí, z USA zní, že jeho přístup agresivní diplomacie nese první ovoce. „Trumpův přístup má naši společnou alianci posílit, ne ji zničit. A přátelé by si měli být schopni navzájem říkat pravdu – i když to pro jednu stranu může být těžké,“ vysvětluje Trumpovu pozici jeho mluvčí Sean Spicer pro server Politico. 

„Máme masivní obchodní deficit s Německem, které navíc platí na svou obranu o mnoho méně, než by mělo. To je pro USA velmi špatné,“ poznamenal Trump v úterý na twitteru a dodal, že „se to změní“. Americký prezident tak pokračuje v rétorice své předvolební kampaně. Evropští lídři, mnohdy pod tlakem domácích voleb, na ni však nejsou připraveni a rozhodně neplánují vypadat vedle „velkohubého“ Trumpa jako ti, kteří si nechají všechno líbit.

To je i případ německé kancléřky Angely Merkelové. Jinak ve svých vyjádřeních spíše zdrženlivá politička během víkendové kampaně řekla, že již nepovažuje USA za spolehlivého partnera. „Doba, kdy jsme jeden na druhého mohli plně spoléhat, je u konce,“ uvedla kancléřka. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel šel ještě dál: „Americká politika je krátkozraká a stojí proti zájmům Evropské unie,“ řekl ministr na počátku týdne.

Jenže Bílý dům takovou simplistiku rázně odmítá. „Trump vidí nejenom Německo, ale i zbytek Evropy jako velmi důležitého spojence USA. A například to, že tyto země tlačí k tomu, aby plnily své závazky ohledně výdajů na obranu již nese první ovoce,“ odmítnul stavění transatlantických příkopů Spicer. „A to je dobré pro Evropu, je to dobré pro NATO a je to dobré pro USA,“ dodal tiskový mluvčí.

Trump státy NATO hojně kritizoval již během své volební kampaně za to, že na svou obranu vynakládají podstatně méně, než stanovená dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tento závazek loni kromě USA (3,61 procent HDP) splňovaly jen čtyři státy – Řecko (2,38 procent HDP), Velká Británie (2,21 procenta), Estonsko (2,16 procenta) a Polsko (2 procenta). Česká republika na obranu dává 1,04 procenta HDP a poslední Lucembursko 0.44 procenta HDP.

Výdaje na obranu však nejsou jediným zlomem, který kdysi silnou alianci mezi Evropou a USA nyní pálí. Trnem v oku jsou Trumpovi i vysoké obchodní deficity či závěry pařížské klimatické konference. S Německem mají USA obchodní deficit téměř 65 miliard dolarů a mnohé německé firmy, zejména ty automobilové, berou USA jako svůj největší a nejvýnosnější exportní trh. „Vyrábět automobily v USA vám dovolím, ale za každý automobil, který do USA dovezete, zaplatíte 35procentní daň,“ hřímá tak Trump. Automobilky jako Audi, BMW či Mercedes-Benz sice zavedení takové daně na své produkty nepředpokládají, nicméně tvrdí, že opatrnost je rozhodně na místě.

Dalším z kanálů, které dělí evropské vody od těch amerických, je Trumpův přístup k udržitelnému rozvoji. Prezident uvedl, že plánuje zrušit či výrazně pozměnit závazky USA plynoucí z pařížské klimatické konference. Pokud se tak skutečně stane, je dost pravděpodobné, že Evropané budou zuřit, řekl pro televizi CNN nejmenovaný zdroj americké administrativy.

„Evropané se tak ptají: ´Jak můžeme pokračovat a formovat vztahy s někým, kdo se s námi nechce potkat na půli cesty?´ Současné problémy nejspíš vztah Evropy a USA nezničí, nicméně mohou potlačit míru kooperace na nejvyšších úrovních, tedy tam, kde se řeší ty největší a nejtěžší problémy,“ myslí si Julianne Smithová, která radila v bezpečnostních vztazích bývalému viceprezidentovi USA Joe Bidenovi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek