Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vztahy s Ruskem se mohou zlepšit, myslí si Petr Pavel. Šetřil by pojmem „ruská agrese“

Vztahy s Ruskem se mohou zlepšit, myslí si Petr Pavel. Šetřil by pojmem „ruská agrese“

Generál Petr Pavel prohlásil, že vidí možnost zlepšení vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. V dialogu je podle něj potřeba přeskočit od vágních témat k řešení skutečných problémů.

Jsem vždy opatrným optimistou, prohlásil Pavel na dotaz TASS, zda Rusko se Západem mohou překonat nynější období vyhrocených vztahů a nechat za sebou dědictví studené války.

Věřím, že šance na lepší vztahy mezi NATO a Ruskem existuje, uvedl český generál. Potřebujeme více podnětů, aby se dialog posunul vpřed. Dosud je standardní agenda docela vágní. K pokroku je třeba větší konkrétnost, dodal.

Pavel podle TASS také v souvislosti s komentováním situace v pobaltských republikách vyzval k opatrnosti při užívání termínu ruská agrese, neboť vedení NATO v aliančním Estonsku, Litvě a Lotyšsku nezaznamenalo žádné známky otevřeného násilí proti svým jednotkám, které tam působí. I když v regionu panuje zvýšené politické napětí, území pobaltských členů aliance a ani jejich vzdušný prostor není narušováno, řekl.

Všichni pozorujeme, že v regionu je zvýšená vojenská přítomnost, koná se více cvičení, více letů letadel dlouhého doletu a je zde zvýšená činnost tajných služeb. Já bych to ale nenazýval agresí, vysvětlil český generál.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek