Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

WannaCry je slabý odvar. Šíří se nový virus, který zotročí vaše PC a nechá ho těžit obdobu bitcoinů

WannaCry je slabý odvar. Šíří se nový virus, který zotročí vaše PC a nechá ho těžit obdobu bitcoinů

Minulý pátek svět zasáhl masivní hackerský útok, který udeřil na zhruba 300 tisíc počítačů ve 150 zemích. Vyděračský program WannaCry, který za zablokované počítačové soubory od každého uživatele požaduje „výkupné“ v hodnotě 300 dolarů, ale zjevně autorům očekávané bohatství nepřinesl. Přišli si dosud jen na něco málo přes 80 tisíc dolarů, tedy asi dva miliony korun. Existuje však mnohem zákeřnější a chytřejší vir, který aktuálně v tichosti napadá počítače po celém světě. Na rozdíl od WannaCry o něm uživatel neví a jeho autorům mezitím míří astronomické částky. Informuje o tom server Mashable.

O útoku „velkého rozsahu“ píše zpráva bezpečnostní společnosti Proofpoint. Ta odhalila, že na rozdíl od žádosti na „výkupné“ za uvolnění zašifrovaných dat tento mnohem zákeřnější virus tiše instaluje do počítače oběti jakousi černou díru na kryptoměnu Monero, která vznikla v roce 2014 a od té doby je vedle bitcoinu další oblíbenou digitální měnou.

Útok využívá hackerské nástroje EternalBlue a DoublePulsar, které vyvinula americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) a které se díky hackerské skupině Shadow Brokers dostaly na internet. Podle společnosti Proofpoint virus instaluje do počítače program Adylkuzz, který doluje kryptoměnu Monero a pak obnos pošle hackerům.

Pokud by byl vir instalován na jednom počítači, na velké peníze by si jeho majitelé nepřišli. V případě infikování tisíců počítačů to ale je velmi lukrativní byznys, a právě to se podle bezpečnostní firmy Proofpoint děje. Jak se píše ve zprávě, útok pravděpodobně přišel už o pár týdnů dřív než ten z minulého pátku a postihuje možná „stovky tisíc počítačů a serverů po celém světě“. Oběti útoku totiž ani nemusejí vědět, že byl jejich počítač napaden. Jeden Monero přitom odpovídá asi 28 dolarům.

Zatím není jasné, kdo za útokem stojí, už dnes si ale dotyčný slušně vydělal. Podle Proofpointu odešlo na různé adresy částky v hodnotě 7 000, 14 000 nebo 22 000 tisíc dolarů a tvrdí, že případů je mnohem víc. Systém je totiž nastaven tak, aby nepřinášel obrovské sumy peněz na jednu adresu. Pro srovnání, tvůrci WannaCry dosud vydělali něco málo přes 80 tisíc dolarů a to – jak se postupně ukazuje – ne zrovna sofistikovaným způsobem, takže budou mít problém se ke své „odměně“ vůbec dostat.

Adylkuzz se zaměřuje výhradně na starší verze systému Windows, které využívají miliony uživatelů po celém světě. Ostatním experti radí, aby kromě pravidelných aktualizací operačního systému nezapomínali ani na nejnovější verze zabezpečení počítače.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek