Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Washington přestává vyzbrojovat syrské Kurdy. Jde na ruku Turecku

Washington přestává vyzbrojovat syrské Kurdy. Jde na ruku Turecku

Spojené státy ukončí vojenskou podporu syrských Kurdů. Uvedl to turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu s odkazem na telefonický rozhovor Donalda Trumpa s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Kurdové se v uplynulých letech stali klíčovou silou, která s výraznými úspěchy bojovala proti stoupencům samozvaného Islámského státu. Ankara je ovšem považuje za teroristy a jejich aktivity v příhraniční oblasti Sýrie se snaží potírat.

Ze strany Spojených států by se jednalo o poměrně zásadní obrat v otázce Sýrie. Ústup od strategicky významné bojové síly výměnou za zalíbení se Ankaře je do velké míry nečekaný.

O zamýšleném kroku informovala BBC s odkazem na telefonický rozhovor prezidentů obou zemí. "Prezident Trump velmi jasně řekl, že YPG (bojové jednotky Kurdů - pozn. redakce) nebudou nadále dostávat zbraně," popsal jednání obou politiků turecký ministr zahraničí pro tamní deník Hurriyet.

Bílý dům uvedl, že provádí "úpravu" podpory pro partnery v Sýrii, YPG explicitně nezmínil.

Washington dosud považoval aktivity kurdských jednotek za klíčové v boji proti takzvanému Islámskému státu. Kurdové si během let vydobyli pověst schopných bojovníků, kteří velkou měrou přispěli k pádu teroristické skupiny. S její blížící se definitivní porážkou ovšem vyvstala otázka budoucnosti YPG. Analytici upozorňují, že bez nepřítele v podobě IS přestanou být Kurdové pro Západ zajímaví a přijdou postupně o jeho podporu.

"Pokud se to ukáže být pravdou, půjde o zásadní změnu v americké politice. Kurdové se osvědčili jako cenní partneři v boji proti IS," všímá si v analýze pro BBC Laura Bickerová. Zmiňuje rovněž fakt, že USA ze syrského bojiště neodcházejí - mají tam zřejmě 2000 vojáků, víc než za Obamy. Ústup od podpory Kurdů v tomto světle působí jako jednorázový krok, nikoli součást širší strategie stažení se ze Sýrie.

USA by schopnou bojovou sílu vyměnily za přízeň Turecka jakožto jednoho z klíčových regionálních hráčů. Ankara ve spolupráci s Rusy a Íránem stojí v čele iniciativy, která má přinést konec války v Sýrii. To vše s výraznou podporou syrského prezidenta Bašára Asada a s vidinou rozdělení Sýrie na pomyslné sféry vlivu. Všechny tři zmíněné státy mají v Sýrii vlastní strategické zájmy a v případě Ankary je to právě potírání kurdských aktivit v příhraničí. Turecko považuje YPG za teroristy.

„Co se týče nějakých zón vlivu, prim bude dále hrát Rusko. Írán se zřejmě bude snažit zajistit si strategický koridor od iráckých hranic ke Středozemnímu moři, kudy dokonce zvažuje i stavbu železnice z Íránu. Turecko nejspíše bude bojovat o hospodářský vliv. Bude se zajímat i o možnosti flexibilního vojenského vlivu v severní polovině Sýrie, zejména aby mohlo zakročit proti Kurdům – tam ale není jisté, zda a jak rozhodně tomu bude chtít zabránit Rusko,“ popsal situaci nedávno pro INFO.CZ arabista Petr Kubálek.

O konci syrské války se intenzivně jedná. Rusko podporující Bašára Asada a Saúdská Arábie, která má vliv na opoziční skupiny, se snaží dostat znesvářené strany k jednomu stolu. Další kolo rozhovorů pod hlavičkou OSN se má konat někdy na přelomu listopadu a prosince. Zmocněnec OSN Staffan de Mistura doufá, že se syrský konflikt od této chvíle bude řešit zejména na politické rovině. V té se ale poměrně rychle znovu narazí na neshody ohledně Asadovy budoucnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek