Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Xenofobové chystají islámské safari po bruselské čtvrti. Čerstvý policejní zákaz je prý neodradí

Xenofobové chystají islámské safari po bruselské čtvrti. Čerstvý policejní zákaz je prý neodradí

Starostka bruselské čtvrti Molenbeek Francoise Schepmansová dnes dosáhla policejního zákazu na pátek plánovaného „islámského safari“ po její čtvrti. Akci, která měla být prohlídkou „islamizací nejzasaženějších míst Bruselu“, už na konci září oznámili Filip De Winter, belgický poslanec za vlámskou ultrapravicovou stranu Vlaams Belang, a nizozemský nacionalista Geert Wilders.

„Tito pánové nejsou přístupni diskusi. Přijíždějí s předsudky a mají jen svou vlastní agendu,“ uvedla Schepmansová, členka belgického liberálního Reformního hnutí (MR), v nedávném rozhovoru pro nizozemský Algemeen Daagblad.

Wilders, jehož protiislámská Strana pro svobodu (PVV) skončila druhá v jarních parlamentních volbách v Nizozemsku, nedávno Molenbeek přirovnal k syrskému městu Rakka, donedávna baště teroristické organizace Islámský stát. „Molenbeek ještě nebyl osvobozen,“ poznamenal.

De Winter se zase nechal v médiích slyšet, že v Molenbeeku se nyní mluví arabsky a tamní radnici zcela nahradili imámové a mešity. Už dopředu dal nyní najevo, že procházku s Wildersem plánuje i přes možný úřední zákaz, žádné povolení prý v zásadě nepotřebují, neboť se podle nich nejedná o demonstraci či protest.

Jejich slova na adresu své čtvrti ale Schepmansová odmítá s tím, že v Molenbeeku žije na 100.000 lidí a naprostá většina uznává belgickou demokracii. „Ti lidé nedělají nic špatného a jen chtějí klidně a společně žít,“ uvedla. Problémy podle ní existují, ale nejsou větší než v jiných velkých městech.

Bruselská čtvrť Molenbeek se stala symbolem problémů Belgie s radikálními islamisty. Spojeni s ní jsou totiž někteří z pachatelů teroristických útoků ve Francii i Belgii z posledních let i lidé, kteří odešli z Evropy bojovat v řadách Islámského státu do Iráku či Sýrie.