Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Assange se stává nezvaný host. Po letech může přijít o azyl na ekvádorské ambasádě

Z Assange se stává nezvaný host. Po letech může přijít o azyl na ekvádorské ambasádě

Ekvádorské úřady by chtěly získat pomoc třetí země či nezávislé osobnosti při řešení situace zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se již od roku 2012 ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Oznámila to v úterý ministryně zahraničí této jihoamerické země, podle níž je současný stav neudržitelný. Britské úřady mu hrozí zatčením kvůli porušení podmínek kauce stanovené soudem.

"Zvažujeme a zkoumáme možnost mediace... Může jít o třetí zemi či o nějakou osobnost," uvedla podle agentury AFP na tiskové konferenci ministryně María Fernanda Espinosaová. Podle šéfky ekvádorské diplomacie se současnou situaci nepodaří vyřešit bez mezinárodní spolupráce a bez kooperace Británie, "která dala najevo zájem hledat východisko".

Jde o první pokus Ekvádoru přizvat někoho k řešení složitého případu australského občana Assange, do něhož jsou zapojeny rovněž orgány Švédska a Spojených států. Zatímco skandinávská země loni zastavila jeho předběžné vyšetřování v případu znásilnění, Asssange se obává, že by o jeho vydání mohl požádat Washington v souvislosti se zveřejněním tajných úředních dokumentů.

„Člověk nemůže v těch podmínkách žít věčně.“
María Fernanda Espinosa, ekvádorská ministryně zahraničí

Ekvádor udělil Assangeovi azyl již před šesti lety a od té doby opakovaně žádal britské úřady, aby mu umožnily opustit ambasádu a odcestovat za oceán. Postoj loni zvoleného prezidenta Lenína Morena k Assangeovi však podle médií není tak vstřícný jako u jeho předchůdce Rafaela Correy a Australan se o Morenovi několikrát kriticky vyjádřil na twitteru. Podle některých komentářů by mohla snaha najít mediátora pramenit z prezidentovy touhy zbavit se břemene, které pro něj Assange představuje.

Assange založil WikiLeaks v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv, diplomatických depeší nebo kolem 8000 stran dokumentů o programech výzvědné služby CIA.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek