Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z bestie policejním informátorem. Pohled do života polských mafiánů

Z bestie policejním informátorem. Pohled do života polských mafiánů

V jednu chvíli je jejich klan obdivuje, další den jsou za zrádce. Život polských mafiánů je často plný přemetů. Vyprávět by mohl například Jarosław Sokołowski. Zprvu přední mafián, následně policejní informátor a korunní svědek. Jeho příběh v několika knihách zachytil novinář Artur Górski. Ten nyní vydává další dílo s názvem Cyngiel (Spoušť), v němž nabízí pohled dovnitř mafiánských skupin.

„Byl jsem zlý, byl jsem bestie. Lidé se mě báli,“ popisuje v knize Sokołowski. Ten se během 90. let podílel na vydírání, útocích na kamiony přepravující cigarety. V mafiánských kruzích patřil k nejvlivnějším postavám.

Górski ho poznal jako šéfredaktor armádního časopisu. Vše proběhlo nečekaně. Mafián se mu ozval, že je pravidelným čtenářem listu. Pomohl odhalit chyby v textech a následně se s Górskim dohodl na psaní fejetonů.

Posléze spolu sepsali několik knih vydávajících ucelený obrázek o mafiánském životě v Polsku. Masa (hmota), jak zněla Sokołowského přezdívka, od roku 1994 donášel policii. Začátkem nového tisíciletí se stal dokonce korunním svědkem v několika velkých kauzách, což mu zajistilo ochranu před pomstou.

Mafie je totiž na podrazy zvyklá a umí si s nimi poradit. „Gangsteři jsou jako vlajka ve větru. Jeden den jste přátelé, druhý zrádci,“ říká Górski pro časopis Duży Format. Nejde jen o donášení policii jako v Masově případě, ale také o pomoc jinému klanu. Jakmile se znelíbíte, jste v ohrožení života. Několik neúspěšných atentátů přežil i Masa.

Navzdory nebezpečí a několika odhalením se polské mafii stále daří rekrutovat nováčky. Neplatí přitom jen obecná domněnka, že jde o lidi citově deprimované s problémy v rodině. Mafiáni cítí šanci například ve vyloučených lokalitách s vysokou mírou chudoby.

„Mafie je příliš velká skupina na to, aby se skládala jen z lidí, kteří měli těžké dětství. Samozřejmě jsou mezi nimi také, ale mafiáni rekrutovali i chlápky z chudých regionů, kteří měli problémy. Ty pak přetvořili na bestie,“ vypráví Górski.

Další kategorií jsou lidé, do nichž by to jejich okolí na první pohled neřeklo. Pocházejí z dobrých rodin, o peníze nikdy neměli nouzi, přesto se dali na dráhu zločinu. Často za tím byla chuť vzbouřit se, rebelovat proti životu bohatých rodičů. Vzdělání a znalost jazyků následně uplatnili při obchodech.

„A pak jsou tu lidé, kteří jsou prostě amorální mající sklony k sadismu. Z nich také rostou gangsteři,“ uzavírá Górski.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek