Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z bitvy o mexickou zeď se stala válka o avokádo. Bílý dům teď slova o dani na mexický dovoz mírní

Z bitvy o mexickou zeď se stala válka o avokádo. Bílý dům teď slova o dani na mexický dovoz mírní

Zavedení 20procentní daně na mexický dovoz se může výrazně podepsat na výdajích amerických domácností. Obzvlášť v zimě pochází většina ovoce v tamních supermarketech z Mexika, kromě ostatních i stále oblíbenější avokádo. Jeho fanoušci teď na sociálních sítích nešetří kritikou. Kvůli návrhu se zvedla vlna odporu i v americkém Kongresu a Bílý dům teď ostrý výrok trochu mírní. 

Donald Trump už během prezidentské kampaně sliboval, že za výstavbu zdi na americko-mexické hranici nechá Mexiko zaplatit. Tamní vláda to ostře odmítá, prezident Enrique Peňa Nieto kvůli tomu dokonce zrušil plánovanou návštěvu Washingtonu.

Nepřímou cestu k mexickým penězům představil včera mluvčí Bílého domu, který řekl, že stavba by se mohla financovat ze zvýšeného cla na mexické zboží. To by ale mělo ohromný dopad na běžné Američany. Mexiko představuje pro Spojené státy třetího největšího dovozce a nárůst v cenách by byl vidět v podstatě okamžitě. 

Daň by se vztahovala na v Mexiku vyrobené automobily, stroje, potraviny, jako třeba avokádo, kvůli kterému se teď na twitteru strhla slovní válka.


Z velké míry jde samozřejmě o nadsázku. Jako větší problém kritici návrhu vidí to, že by na výstavbu zdi doplatili ti nejchudší Američané, často voliči Donalda Trumpa. Proti zvýšení cla vystoupili zákonodárci z řad Demokratů i Republikánů. Mluvčí Bílého domu pak později svá slova zmírnil tím, že jde pouze o návrh a příklad toho, jakým způsobem by se zeď dala financovat. 

„Naším cílem bylo demonstrovat, že existuje jednoduchá cesta nebo cesty," řekl Spicer několik hodin po původním prohlášení. „Dovoz je jeden způsob. Chci ale zdůraznit, že zatím nic nenařizujeme a neříkáme, že tohle je ta cesta."

  
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek