Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Mosulu prchají denně tisíce lidí. Pod navládou Islámského státu jich ale stále žijí statisíce

Z Mosulu prchají denně tisíce lidí. Pod navládou Islámského státu jich ale stále žijí statisíce

V západní části iráckého města Mosul je ve čtvrtích ovládaných radikály z organizace Islámský stát (IS) stále na 600 000 civilistů. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle jeho odhadů dobyly irácké jednotky z rukou IS zatím asi 40 procent západního Mosulu, východní část osvobodily v lednu.

Od poloviny února, kdy začala ofenziva za znovudobytí západní části Mosulu, se podařilo uprchnout asi 158 000 civilistů, uvedl úřad. „Mnozí riskují smrt na útěku, než aby zemřeli v obklíčení radikálů,“ řekl zástupce UNHCR v Iráku Bruno Geddo. Připomněl, že radikálové z IS hrozí zastřelením každému, kdo se pokusí uprchnout.

Podle Gedda ze západního Mosulu v posledních dnech prchá na 8 000 až 12 000 lidí denně i proto, že jim dochází jídlo. Jen v historickém Starém městě v Mosulu, kam pomalu postupují vládní jednotky, je v pasti na 400 000 lidí.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve středu upozornila na naléhavou zvýšenou potřebu zdravotnické pomoci prchajícím lidem. Podle MSF není v Mosulu a jeho okolí dostatek zdravotnického personálu, který by mohl ošetřit velké množství pacientů. Ambulance, které odvážejí naléhavé případy do nemocnic mimo město, nejsou schopny zvládnout množství zraněných.

Mosul je druhým největším městem Iráku. Bojovníci IS jej ovládli v červnu 2014, kdy z tamní Velké mešity jeho vůdce Abú Bakr Bagdádí vyhlásil na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát. Vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu, který je teď poslední významnou baštu IS v zemi, začala v polovině loňského října.