Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z neznámého mladíka klíčovým mužem Trumpovy ruské kauzy. Prezidenta může potopit jeho bývalý poradce

Z neznámého mladíka klíčovým mužem Trumpovy ruské kauzy. Prezidenta může potopit jeho bývalý poradce

Neznali ho pořádně ani sami Američané, nyní však jméno George Papadopoulose otřásá nejvyššími patry americké politiky. Někdejší zahraničněpolitický poradce Donalda Trumpa z doby předvolební kampaně je zřejmě klíčovou postavou, která může FBI pomoci rozplést kauzu napojení Trumpova týmu na Rusko.

V pondělí mluvily Spojené státy především o dvou jménech. FBI obvinila Paula Manaforta, bývalého šéfa Trumpovy kampaně, a jeho pravou ruku Roberta Gatese. V pozdějších hodinách se ale ukázalo, že kromě nich čelí obvinění také George Papadopoulos, dosud neznámá, ale o to důležitější, postava celého příběhu.

Trump označil třicetiletého Papadopoulose za mladého, nízko postaveného dobrovolníka. Realita je ale jiná. Papadopoulos působil v týmu nejen před volbami, ale také po inauguraci, kdy zastával pozici poradce prezidenta pro politiku a energetiku. Když ho Trump navíc v březnu představoval veřejnosti, prohlásil, že je to „výtečný chlapík“.

Kdo byl „profesor“?

Zveřejněné dokumenty ukazují, že právě Papadopoulos se stal první spojkou mezi ruskou vládou a Trumpovým štábem. Měl se scházet s mužem, jenž si říkal „profesor“. Podle zjištění Washington Post jím byl politolog Joseph Mifsud, který je čestným ředitelem Londýnské diplomatické akademie.

 

Mifsud obvinění nekomentoval. Už v srpnu ale redaktorům Washington Post popřel, že by měl jakýkoli kontakt s ruskou vládou. Dodal, že jeho spojení s Ruskem je čistě akademické.

E-maily ukazují, že ti dva na sebe narazili poprvé loni v březnu v Itálii. „Profesora“ nezkušený mladík nejprve nezajímal, když se ale dozvěděl, že je poradcem v kampani, zbystřil. Na další schůzku v Londýně přivedl Mifsud i ženu, kterou představil jako neteř Vladimira Putina, ač jí ve skutečnosti nebyla.

Další měsíc Mifsud Papadopoulosovi řekl, že se vrátil z Moskvy, kde se dozvěděl od vysoce postavených vládních činitelů, že Rusko má „špínu“ na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Papadopoulosovy e-maily nyní slouží vyšetřovatelům jako další důkaz o napojení Trumpovy kampaně na Rusko. A z dosud neznámého mladíka se stává klíčová postava celého příběhu, ačkoli není přímo obviněný ze spiknutí, nýbrž kvůli tomu, že v lednu lhal FBI o době, kdy se s Rusy scházel.

Proč je Papadopoulos důležitější než Manafort?

Podle amerických médií je Papadopoulos pro vyšetřovatele důležitější než další dva zadržení. Manafort čelí především obvinění z toho, že zatajil, že pracuje jako lobbista pro proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a nepřiznal milionové příjmy z této činnosti. Papadopoulos je naopak obviněn v souvislosti se zmíněnou ruskou kauzou.

Stejně jako Manafort s Gatesem nyní zřejmě i on dostane vybrat mezi tvrdším trestem a spoluprací, která by vedla k dalším informacím o průběhu kauzy a zjištění, jak propojení Trumpova štábu a Ruska fungovalo. Papadopoulosovi obhájci už prohlásili, že jejich klient má stále co říct.

Pokud by mluvil, může stáhnout do propasti další lidi z Trumpova okolí. Korespondence ukazuje, že poradce o svých stycích s Rusy informoval další důležité členy kampaně současného prezidenta.

S kým si Papadopoulos dopisoval?

O schůzkách s „profesorem“ napsal například Samu Clovisovi, který na kampaň dohlížel a Papadopoulose v rozporu s Trumpovými slovy označoval za člověka, jenž má na starost zlepšení vztahů s Ruskem.

Spolu se bavili například o londýnské schůzce nebo o uspořádání setkání s ruskými vedoucími představiteli, na níž měli prodiskutovat vztahy USA a Ruska během Trumpova prezidentství. Clovis ho pochválil za skvělou práci. „Povzbudil bych vás, abyste tu cestu podnikl, pokud je to možné,“ napsal Clovis.

Dalším ohroženým je bývalý manažer Trumpovy kampaně Corey Lewandowski, který od Papadopoulose o ruském zájmu se angažovat v prospěch republikánského kandidáta také věděl. Není ale jasné, jestli na četné žádosti o setkání Trumpa s Rusy reagoval.

To Manafort si s Papadopoulosem vyměňoval zprávy čileji. „Potřebujeme někoho na komunikaci, když Trump nebude dělat tyto cesty. Měl by to být někdo níže postavený v kampani, abychom nevysílali žádný signál,“ psal mu poté, co mu Papadopoulos zprostředkoval ruskou žádost o setkání s Trumpem. E-maily Manafort přeposílal také dalšímu obviněnému Gatesovi. Te+d se postupně dostávají na veřejnost.

Druhé potvrzení o stycích s Rusy

Papadopoulosovo obvinění a materiály shromážděné proti němu navíc znamenají už druhé potvrzení, že nějaká míra napojení Trumpova štábu na ruské vládní kruhy skutečně existovala.

První důkaz poskytl prezidentův syn Donald Trump junior, když v červenci přiznal, že se sešel s ruskou právničkou napojenou na Kreml Natalií Veselnickou. Také on chtěl získat kompromitující materiály na Clintonovou, kterými měli Rusové disponovat.

Jak kauza probíhala a kdo v ní hrál jakou roli si připomeňte zde.