Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z outsidera důležitým hráčem. Do vlády v Nizozemsku může překvapivě promluvit Strana pro zvířata

Z outsidera důležitým hráčem. Do vlády v Nizozemsku může překvapivě promluvit Strana pro zvířata

Tradiční politické strany ztrácejí důvěru a nové neokoukané strany mají větší šance získat prostor. V Nizozemsku se rýsuje před volbami zejména boj mezi Geertem Wildersem a jeho krajně pravicovou Stranou pro svobodu a současným premiérem Markem Ruttem z liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii. Aby ovšem mohla vládní strana utvořit vládnoucí koalici, bude potřebovat spojence a do hry se tak dostává Strana pro zvířata.

Aby zavedené strany v Nizozemsku úspěšně vyšachovaly z vlády antiislámské a antiimigrační krajně pravicové strany, budou muset možná vytvořit koalici až o šesti partnerech. To znamená šanci pro Marianne Thiemovou a její Stranu pro zvířata. Je docela možné, že se tradiční politici budou muset obrátit i na ni, píše agentura Bloomberg

Strana se zaměřuje na dobré životní podmínky zvířat a životní prostředí.  Podle předvolebních průzkumů má Wilders i Rutte stejné šance – shodně by jejich strany získaly 22 křesel. Strana pro zvířata by teď získala sedm křesel, což je velký pokrok (v současnosti má dvě).

V dolní komoře parlamentu by mohlo usednout v Nizozemsku až 14 politických stran, protože je v zemi nízká hranice pro vstup do parlamentu. Stačí 60 tisíc hlasů, aby strana získala jedno křeslo. Podle politologů se kvůli polarizované společnosti otevírají dveře pro nové subjekty, které by dokonce mohly vládnout bez etablovaných politických stran. Nizozemci podle Bloombergu nejsou konzervativní a nemají strach zkoušet nové věci, i proto může Strana pro zvířata uspět.

Thiemová říká, že je ochotná spolupracovat jen s těmi stranami, se kterými se shodne na hlavních pilířích své organizace. „Očekávali bychom, že by se nová koalice vážně zabývala klimatickými změnami,“ upozorňuje. „Musíme ustoupit od toho, že ekonomický růst je jediným řešením našich problémů,“ pokračuje.

Hlavním principem strany jsou práva zvířat, další program ale už tak jasný není. Strana je proti volnému obchodu a chce prověřit možnosti, jak odejít ze společné měny. Možná by ale právě různé zájmy mohly zvýšit koaliční potenciál strany. Jak upozorňuje Thiemová, i malé strany mohou být důležitou součástí koalic a koalicím se nebrání. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek