Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za igelitku velká pokuta nebo rovnou na pár let za mříže. Keňa zavedla drsné tresty

Za igelitku velká pokuta nebo rovnou na pár let za mříže. Keňa zavedla drsné tresty

Keňa přitvrdila v boji za lepší životní prostředí. Zavádí přísné tresty za produkci, prodej i používání plastových tašek a sáčků. Jak informuje britský Guardian, lidé můžou skončit i za mřížemi. Opatření má ale i řadu kritiků a ohrožuje desetitisíce pracovních míst.

Podle britských novinářů jsou nové tresty skutečně drsné. Má se jednat o pokuty v přepočtu víc než 800 000 korun a v krajním případě až o čtyřleté tresty vězení. Deník Guardian to označuje za nejpřísnější takový zákon na světě. Africká země se podle něj připojila do skupiny 40 států, které používání igelitových sáčků a tašek nějak upravují.

Keňské úřady k ráznému kroku vede obava o životní prostředí. Mnoho plastových tašek se dostává do moře a stávají se smrtící pastí pro zvířata. Želvy se do nich zamotávají, až se jim sáčky zařezávají do těla, ptáci se v nich dusí, když vybírají skládky, a nebezepčné předměty se hromadí v rybách nebo krávách, až vyhladoví.

„Pokud budeme beze změny pokračovat, v roce 2050 bude v moři víc plastu než ryb,“ hájí nové nařízení expert OSN a připomíná, že plastové tašky se v moři rozkládají stovky, nebo až tisíc let. Škodliviny se navíc skrze jídlo dostávají i do lidí. Na jatkách v Nairobi není podle Guardianu výjimkou, že pracovníci odstraňují z kravských žaludků i 20 tašek.

Na druhé straně je ale obava o pracovní místa, kvůli kterým čelí přísný zákazu kritice. Zástupce keňské asociace výrobců odhaduje, že kvůli sankcím zavře 180 podniků a o práci přijde asi 60 tisíc lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek