Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za katarskou krizi jsou zodpovědní ruští hackeři, tvrdí FBI. Země čelí zničující blokádě

Za katarskou krizi jsou zodpovědní ruští hackeři, tvrdí FBI. Země čelí zničující blokádě

Americká FBI věří, že za současnou blízkovýchodní krizí stojí ruští hackeři. Uvádí to CNN. Podle poznatků z vyšetřování se měli nabourat do katarské tiskové agentury, kde zveřejnili falešnou zprávu o vztazích katarského emirátu a Íránu. Tato zpráva následně přispěla k růstu napětí, které vyústilo v současnou obří diplomatickou krizi, která má výrazné politické a ekonomické přesahy. Motivem podle vyšetřovatelů z FBI bylo způsobit rozkol mezi USA a jejich nejbližšími spojenci v regionu. 

Experti FBI navštívili Katar na konci minulého měsíce. Chtěli především potvrdit, že šlo opravdu o hackerský útok, případně vyšetřit, kdo byl jeho původcem a jak se na stránky katarské tiskové agentury falešná zpráva o sbližování emirátu se šíitským Íránem dostala. Podle závěru vyšetřovatelů jsou za incident zodpovědní nejspíše hackeři z Ruska, tvrdí zdroje televize CNN.

Přestože se Katar falešnou zprávu, která tolik popudila jeho sousedy, snažil vysvětlit, situaci se mu zvrátit nepodařilo a ocitnul se rázem v diplomatické izolaci – kromě Saudské Arábie s Katarem přerušili kontakty i Egypt, Bahrajn či Spojené arabské emiráty.

Zatím není jasné, zda se mělo jednat o skupinu hackerů, kteří operují ve prospěch ruské vlády, nebo zda se jedná o útočníky jednající takzvaně na vlastní pěst a sledující vlastní politické cíle. Jak však pro CNN řekl jeden z vyšetřovatelů, „není toho mnoho, co se v Rusku stane bez vědomí vládnoucí garnitury“.

Diplomatická izolace Kataru s sebou nese vážné následky. Zemi hrozí potravinová krize a finanční nestabilita. Incident rovněž rozkolísal ceny ropy na světových trzích a může ovlivnit i boj USA se samozvaným Islámským státem.

„Veškerá obvinění, která padají na naši hlavu, jsou založena na mylných informacích. Celá aféra je postavena na vyfabrikované zprávě, která byla vložena na stránky naší národní tiskové agentury, jež byla hacknuta,“ říká katarský ministr zahraničí.

Katar je v oblasti klíčovým spojencem USA, které v emirátu mají vojenskou základnu s deseti tisíci muži.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek