Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za Mayovou padá opona. Strana ji odepsala a hrozí pučem, tvrdý brexit zase naráží u veřejnosti

Za Mayovou padá opona. Strana ji odepsala a hrozí pučem, tvrdý brexit zase naráží u veřejnosti

V předvečer zahájení rozhovorů o podobě britského odchodu z Evropské unie čelí premiérka Theresa Mayová dalším velkým problémům. Přímo uvnitř její konzervativní strany se rodí plán, jak ministerskou předsedkyni sesadit z funkce. Nechuť k avizovanému tvrdému brexitu - tedy ke kompletní odluce od Evropské unie - mezitím roste i mezi byznysmeny a běžnými Brity. To spolu s tristním volebním výsledkem konzervativců a vzedmutými náladami po tragickém požáru v Londýně staví Mayovou do nejtěžší pozice, kterou dosud zažila.

Konzervativci už se podle webu The Telegraph shodli, že Theresa Mayová je nyní natolik slabá, že nemůže vést stranu do dalších voleb (možná opět předčasných). Otázka tedy nezní jestli, ale kdy bude muset odejít. Premiérka přitom už zítra zahájí jednání s představiteli Evropské unie o finální podobě tzv. brexitu.

Kritické křídlo konzervativců proto Mayovou překřtilo na "udržovací premiérku", píše v komentáři The Telegraph. Nemůžou se jí bezprostředně zbavit takto krátce po volbách, to by vyústilo v nástup lídra labouristů Jeremyho Corbyna k moci, ale z dlouhodobého hlediska už prý s ministerskou předsedkyní nepočítají.

Mayová je v mimořádně komplikované situaci a zítra začínající rozhovory o brexitu jsou tím hlavním, co se jí má stát osudným. Euroskeptičtí poslanci ji už varovali, že nebudou tolerovat snahu udržet Británii v celní unii nebo na jednotném evropském trhu. Tedy že nebudou tolerovat cokoli jiného než takzvaný tvrdý brexit se vším všudy. Nelíbí se jim ani dohled Evropského soudního dvora.

Poslanci tvrdí, že pokud by na tyto záležitosti premiérka kývla, vyvolají ve straně puč a připraví ji o post v čele vlády.

Z druhé strany na premiérku tlačí její vlastní ministr financí Hammond, který bere celní unii na milost a pozici šéfky kabinetu torpéduje slovy o tom, že "nedohoda by byla velmi špatná". Říká, že se nikdy nedojednalo, že politici Británii prostě "zničí". Přímo se tak vymezuje vůči premiérce a její mantře o tom, že "žádná dohoda bude pořád lepší než špatná dohoda" s EU.

Mayová se tím dostává pod ještě větší tlak. Po volbách, v nichž přišla o parlamentní většinu, čelila během týdne masivním protestům obyvatel Londýna. Ti demonstrovali proti jejímu chování po požáru bytového domu s desítkami obětí, kdy se Mayová chovala odtažitě a netečně.

Co víc, nálada veřejnosti odporuje požadavkům poslanců. Podle průzkumu agentury Survation souhlasí s tvrzením Mayové, že žádná dohoda je ta lepší varianta, pouze 35 procent lidí. Přibližně 69 procent Britů si myslí, že by země neměla opouštět celní unii. A 54 procent by chtělo další referendum, v němž by hlasovali o dojednaných podmínkách brexitu.

S tzv. tvrdým brexitem nesouhlasí ani velké postavy britského byznysu. Odkazují se přitom právě na volby, které podle nich Mayové nedaly k prosazování takové varianty mandát. „Je čas reflektovat pocity byznysu. Je zřejmé, že ekonomika musí být pro novou vládu naprostou prioritou,” prohlásil zástupce generálního ředitele přední britské obchodní organizace CBI Josh Hardie.

Theresa Mayová si tak bude muset vybrat mezi rizikem puče ve vlastní straně a dalším oslabením své pozice v očích veřejnosti.