Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za měsíc už za prací do Británie neodjedete. Země chce ukončit volný pohyb osob z EU dnem zahájení brexitu

Za měsíc už za prací do Británie neodjedete. Země chce ukončit volný pohyb osob z EU dnem zahájení brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová má v polovině března oznámit, že zahájením jednání o odchodu Británie z Evropské unie (brexitu) ihned skončí volný pohyb osob pro nové imigranty z ostatních unijních zemí. Na svém portálu to dnes uvedl britský deník The Telegraph. Mayová již dříve uvedla, že si přeje zahájení brexitu aktivací článku 50 lisabonské smlouvy o fungování institucí EU nejpozději na konci března.

Mayová má říci, že ode dne formálního zahájení brexitu občané EU, kteří přijedou do Británie, už nebudou mít automaticky právo na trvalý pobyt v zemi. Stane se tak v rámci snižování přistěhovalectví a očekávaného zavádění nového vízového režimu a omezeného přístupu cizinců k dávkám.

Konzervativní premiérka podle The Telegraph také uvede, že imigrantům, kteří ze zemí EU přijeli na britské ostrovy před spuštěním rozluky, budou mít zaručena své dosavadní práva tak dlouho, co stejná práva budou platit pro britské občany jinde v unii.

Oznámením Mayová ukáže, že hodlá převzít kontrolu nad britskými hranicemi a vyjasnit situaci 3,6 milionu občanů EU, kteří žijí v Británii, řekl listu vlivný konzervativní poslanec Iain Duncan Smith.

Po aktivaci článku o zrušení členství v unii začne dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek rozluky. Předpokládá se, že jednání nebudou snadná, spory se očekávají především v oblasti volného pohybu a v přístupu na unijní trh. Mayová již sdělila, že chce takzvaný tvrdý brexit, tedy úplné oddělení od EU, a chce uzavřít nové bilaterální smlouvy.

Podle The Telegraph se očekává, že Mayová v březnu také vyzve ostatní země EU, aby se dosáhlo rychle dohody ohledně pohybu osob. Chce, aby tato otázka zmizela co nejdříve z vyjednávání brexitu. Podle listu se ale nejspíš dostane do konfliktu s EU, která chce, aby Mayová ukončila volný pohyb osob až v roce 2019, tedy na konec vyjednávání. Britská vláda se ale obává, že takové odložení by v příštích dvou letech vyvolalo nárůst imigrace do Británie z EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek