Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za psychicky narušeného pilota Germanwings nenese odpovědnost letecká škola, rozhodl soud

Za psychicky narušeného pilota Germanwings nenese odpovědnost letecká škola, rozhodl soud

Letecká škola nepochybila, když umožnila dokončit výcvik pilotovi s psychickými problémy. Takto dnes rozhodl soud, který oživil leteckou havárii, kterou v roce 2015 schválně způsobil letec společnosti Germanwings. Pilotní výcvik ve Phoenixu totiž absolvoval i Andreas Lubitz, který podle vyšetřovatelů záměrně navedl stroj se 150 lidmi na palubě do horského masivu francouzských Alp.

Při havárii zahynulo všech 150 lidí na palubě a příbuzní 80 z nich se loni rozhodli žádat v USA o odškodné, jehož výše zveřejněna nebyla. Spekulovalo se ale o částce v řádu milionů dolarů. V žalobě pozůstalí školu viní z toho, že zanedbala bezpečnostní postupy a povinnosti, neboť o Lubitzových psychických problémech věděla a z výcviku ho nevyřadila.

Právní zástupce rodin Christof Wellens k postupu amerického soudu řekl, že zcela nevyloučil budoucí soudní při v USA, neboť americká strana vyzvala pozůstalé, aby soudní proces vedli v Německu. Pokud by se německý soud touto žádostí o odškodné nezabýval, bude podle Wellense možné se znovu obrátit na americkou justici.

Lubitz se dlouhodobě léčil s depresemi. Kvůli zdravotním problémům navštívil na přelomu let 2014 a 2015 řadu lékařů a jeden z nich dva týdny před katastrofou doporučil, aby se léčil na psychiatrické klinice. Na den nehody měl pilot od lékaře neschopenku, kterou našla policie u něj doma roztrhanou.