Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za rebelii hrozí 25 let vězení. Před tribunál dorazilo skoro celé bývalé vedení Katalánska, expremiér chybí

Za rebelii hrozí 25 let vězení. Před tribunál dorazilo skoro celé bývalé vedení Katalánska, expremiér chybí

Za přísných bezpečnostních opatření a přítomnosti davu novinářů se v Madridu konaly soudní výslechy sesazených nejvyšších představitelů Katalánska. Téměř všichni předvolaní se už dnes ráno podle deníku La Vanguardia dostavili, dorazila i jedna exministryně, která podle středečních informací měla zůstat v Bruselu s expremiérem Carlesem Puigdemontem. Ten ve středu oznámil, že se dnes k soudu nedostaví. Vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost této autonomní oblasti. Prokuratura žádá pro 13 ze 14 obviněných vazbu.

Jako první přijel k soudu v doprovodu svého advokáta bývalý vicepremiér Katalánska Oriol Junqueras. Ten patří k nejradikálnějším zastáncům odtržení Katalánska od Španělska. Ještě ve středu prohlásil, že Katalánská republika "dříve či později" vznikne.

Za potlesku skupiny příznivců a pokřiků "Nejste v tom sami" se k výslechu dostavili například exministr vnitra Joaquim Forn, exministr zahraničí Raül Romeva či exministr a bývalý mluvčí sesazené regionální vlády Jordi Turull. Dorazila i exministryně Meritxell Borrássová, která se nečekaně vrátila z Bruselu.

Puigdemont ve středu vydal jménem katalánské vlády, jejíž sesazení Madridem neuznává, prohlášení, v němž označil proces za politický a odmítl přijet. Podle některých názorů jeho nepřítomnost, za niž hrozí vydání evropského zatykače, ovlivní i případnou vazbu pro ostatní. "Tímto chováním může způsobit to, že všichni předvolaní skončí ve vazbě. Dává tím najevo, že existuje možnost snažit se soudu uniknout," prohlásil ve středu pro katalánský rozhlas člen bývalého vedení Joan Josep Nuiet.

Některé členy bývalého vedení katalánského parlamentu dnes kromě novinářů čekala na madridském nádraží Atocha skupinka radikálů s transparentem Katalánsko je Španělsko a křičela "do vězení". Podobně křičela i desítka osob ve čtvrtek na nádraží v Barceloně, odkud někteří politici odjížděli. Jiní se ale naopak ve středu s politiky loučili pokřiky "Nejste sami".

Výslech před vyšetřujícími soudci se dnes koná v Madridu před dvěma soudy, jejichž budovy leží blízko sebe. Kolem nich jsou bezpečnostní zábrany a značná přítomnost policie. Exministři katalánské vlády předstoupí před zvláštní soud, který má na starost mimořádně závažné trestné činy. Mezi ně patří i vzpoura, za kterou, není-li ozbrojená, hrozí až 25 let vězení. Bývalý členové vedení parlamentu budou vypovídat před vyšetřujícím soudcem nejvyššího soudu.