Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za záhadným zmizením dívky možná stojí Vatikán. Dosud se mluvilo o mafii nebo teroristech

Za záhadným zmizením dívky možná stojí Vatikán. Dosud se mluvilo o mafii nebo teroristech

Případ dcery vatikánského úředníka Emanuely Orlandiové, která byla ve svých patnácti letech unesena z centra Říma, se snaží od jejího zmizení v roce 1983 rozluštit nejen její rodina, ale celá Itálie. Tajemný příběh se v minulosti stal předmětem mnoha teorií, podle kterých měla být dívka unesena mafií ve snaze Vatikán vydírat. Podle další spekulace měli za jejím zmizením stát teroristé, kteří ji pak chtěli vyměnit za propuštění Turka Mehmeta Aliho Agcaha zavřeného za pokus zavraždit papeže Jana Pavla II. Na veřejnost se však nyní dostal dokument, podle kterého měl být do únosu zapletený samotný Vatikán. 

Podle nově odtajněného dokumentu, který měl být spolu s dalšími listinami před dvěma lety ukraden z uzamčené vatikánské kanceláře, se měl Vatikán údajně postarat o zmizení dívky a její následný převoz do Londýna, kde pak byla řadu let tajně držena.

„Tento dokument naznačuje, že Vatikán vzal Emanuelu do Londýna a po dlouhou dobu se tu o ni staral,“ říká Pietro Orlandi – bratr Emanuely, který se snaží najít pravdu a o pomoc při řešení případu byl prosit také u papeže. „Nemůžete uzavřít případ, když se po 34 letech objeví nový dokument, který musí být ověřen,“ řekl Pietro k novému objevu podle deníku The New York Times.

Pětistránkový dokument obsahuje seznam plateb Vatikánu z let 1983, kdy Emanuela na cestě z hudební výchovy domů zmizela, až do roku 1997. „Pokud pak zemřela a dokument je pravý, Vatikán musí odpovědět na otázky týkající se únosu a skrývání těla,“ říká bratr unesené. Platby zahrnují výdaje v hodnotě 250 tisíci euro, například za ubytování a přepravu v Londýně nebo za léky.

Dokument, který obdržel od tajného zdroje a následně zveřejnil italský novinář Emiliano Fittipaldi, vatikánský mluvčí označil za „falešný a směšný“.

Rodina unesené Emanuely se však nechce vzdát. „Pokud je dokument pravý, je to velmi vážné. Pokud je falešný, chceme vědět, proč byl dokument po celé ty roky v bezpečí Vatikánu,“ říká právní zástupkyně rodiny Laura Sgroová. „Ten dokument považuji za spolehlivý a nyní musíme provést vyšetření v Londýně,“ řekl také Pietro Orlandi.   

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek