Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zabili jsme šéfa Islámského státu, tuší Rusové

Zabili jsme šéfa Islámského státu, tuší Rusové
 

Rusko prověřuje, zda při jednom z leteckých útoků v Sýrii nezemřel vůdce samozvaného Islámského státu Abú Bakr Bagdádí. Uvedla to BBC. Není to poprvé, kdy se spekuluje o smrti jednoho z nejhledanějších teroristů světa. Naposledy o jeho konci před pár dny informovala syrská státní televize, její zprávu ale dosud není možné nezávislé ověřit. Faktem je, že Islámský stát je pod stále větším tlakem, prohrává a jeho vůdce ztrácí pevnou půdu pod nohama. Podle dostupných informací je v poslední době prakticky na útěku a schovává se.

Osudný nálet se podle Rusů uskutečnil 28 května poblíž syrské bašty Islámského státu – města Rakka o které se v posledních týdnech vedou tuhé boje. Stoupenci teroristické organizace se tam dostávají pod tlak a ztrácejí půdu pod nohama. Rusové o náletu předem informovali Američany.

Podle ruských agentur při náletu zacíleném na místo jednání špiček IS zemřelo několik extremistů a ministerstvo obrany nevylučuje, že i sám lídr teroristů Bagdádí. „Podle informací, které se teď snažíme různými cestami ověřit, byl Bagdádí jedním z účastníků setkání,“ uvádějí ruské agentury.

Informace o smrti Bagdádího se objevují v posledních letech opakovaně, dosud všechny se ale posléze ukázaly být nepravdivé.

Ruské letectvo působí v Sýrii od předloňského podzimu. Nasazeno bylo k podpoře sil prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

Bagdádí se do čela teroristické organizace postavil v roce 2014, kdy v iráckém Mosulu vyhlásil chalífát. Po rychlém vzestupu a překvapivých vojenských úspěších ale přišel obrat a organizace od té doby nedokáže čelit systematickému tlaku na několika frontách. Ztrácí území, zdroje peněz i vliv. Z Bagdádího, který se na veřejnosti neobjevuje, se stal psanec, který žije na útěku, používá kurýry a mění úkryty, takže je těžké ho dopadnout.

Jak INFO.CZ řekl nedávno arabista Petr Kubálek, pokud by Bagdádí zemřel, nemělo by trvat dlouho a Islámský stát by o jeho smrti sám informoval. „Když jeho členové zahynuli v boji nebo při sebevražedných atentátech, organizace o tom doposud zveřejňovala standardní prohlášení, takže téměř nepochybuji o tom, že by tak učinili i v tomto případě,“ uvedl Kubálek s tím, že by Islámský stát pravděpodobně vykreslil Bagdádího jako mučedníka.

Experti upozorňují, že smrt Bagdádího by neznamenala automaticky i zánik obávaného Islámského státu. Přišel by ale o vliv a podporu zahraničních bojovníků, kteří by se zřejmě buď vrátili domů, nebo připojili k jiným skupinám v oblasti.

„Je jasné, že zahraniční bojovníci příliš dlouho nezůstanou. Měli budovat jakousi islamistickou utopii, ale zdá se téměř nezvratné, že Islámský stát v Iráku i v Sýrii padne,“ řekl INFO.CZ Kubálek.