Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začala platit Pařížská dohoda o klimatu. Česko ji zatím neratifikovalo

Začala platit Pařížská dohoda o klimatu. Česko ji zatím neratifikovalo
 

Zástupci téměř 200 zemí se v dohodě zavázali, že budou udržovat oteplování planety pod dvěma stupni. Česká republika plánuje dohodu ratifikovat na začátku příštího roku.

Dohodu zatím ratifikovalo 92 států. Jsou mezi nimi i největší znečišťovatelé planety jako Čína, Spojené státy nebo Indie. V jednotlivých členských státech EU proces ratifikace není zatím dokončený není.

Česká republika se v rámci Pařížské hodnoty zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.V Česku musí o ratifikaci ještě hlasovat parlament a dohodu podepsat prezident republiky. K ratifikaci by mělo dojít začátkem příštího roku.

Za hlavní cíle dohody patří především udržet růst teploty pod hranicí 2 stupňů a usilovat o udržení oteplování do 1,5 stupně. Dále by se země měla soustředit na zlepšení schopnosti adaptace na negativní dopady spojené se změnou klimatu a finančne podporovat nízko-emisní technologie.
Pařížská dohoda

Ministr životního prostředí Richard Brabec v září v Otázkách Václava Moravce řekl, že jeho resort do konce roku předloží vládě Národní akční plán adaptace na změnu klimatu. Ministerstvo se soustředí především na to, jak udržet v Česku vodu. 

Jak víme, jsme střecha Evropy, všechna voda odtud odtéká, žádná nepřitéká. Máme pouze srážkovou vodu. Hlavním úkolem je tady udržet vodu.
Richard Brabec
Podle nezávislých studií by změna klimatu v průběhu tohoto století vyhnala miliony lidí z domovů a mohla by způsobit velké škody na majetku. Podle ředitele Mezinárodního institutu pro životní prostředí a rozvoj Andrewa Nortona jsou stanovené emisní limity nedostatečné a pokud nebudou učiněny další kroky, dojde k růstu teploty o tři stupně, píše Guardian.  

V roce 2014 nicméně poprvé za posledních 40 let docházelo globálně k ekonomickému růstu, aniž by zároveň s tím vzrostly emise skleníkových plynů, informoval server Quartz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek