Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začátek konce dohody s Íránem? Trump na Teherán uvalil nové sankce kvůli raketovému testu

Začátek konce dohody s Íránem? Trump na Teherán uvalil nové sankce kvůli raketovému testu

Americký prezident Donald Trump splnil své výhrůžky a zavedl nové sankce proti lidem a skupinám napojený na tamní raketový program. Reaguje tak na nedělní test íránské armády, při kterém odpálila raketu středního doletu.

„Íránská neustálá podpora terorismu a rozvoj balistického raketového systému jsou hrozbou pro celý region, pro naše partnery ve světě i pro Spojené státy," řekl ředitel oddělení pro zahraničí na americkém ministerstvu financí John Smith. 

Washington krok označil jako porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. „Írán si zahrává s ohněm. Neváží si toho, jak 'laskavý' k nim byl prezident (Barack) Obama. To já ne!" napsal Trump dnes ráno na svém twitterovém účtu.

Írán naopak opakovaně tvrdí, že testem nic neporušil. "Hrozby nemají na Írán žádný vliv, protože zdrojem naší bezpečnosti je náš národ. My válku nikdy nezačneme, v obraně ale spoléháme pouze na vlastní prostředky," řekl už dříve íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Trump Teherán kritizuje i kvůli jaderné dohodě uzavřené v roce 2015 se světovými mocnostmi. Spojené státy byly mezi šesti zeměmi, které ukončily letité spory o íránský jaderný program dohodou, jež protiíránské sankce ruší výměnou za zpomalení jaderného programu v Íránu. Program je stále přísně monitorován a nesmí být vojensky zaměřený.

Trump dohodu kritizoval už v předvolební kampani jako nejhorší, jaká kdy byla uzavřena. Hrozil také jejím vypovězením. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Trump je v politice nováčkem a že potrvá dlouho, než pochopí, co se ve světě děje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek