Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zachránit, nebo nechat utopit? Neziskovky jsou pod palbou kritiky, že pomáhají pašerákům uprchlíků

Zachránit, nebo nechat utopit? Neziskovky jsou pod palbou kritiky, že pomáhají pašerákům uprchlíků

Nevládní organizace, které pomáhají migrantům na cestě z Libye do Itálie, spolupracují podle italského prokurátora Carmela Zuccara s pašeráky lidí. Zuccaro tvrdí, že má důkazy o kontaktu mezi oběma skupinami. Ke kritice organizací se navíc přidala unijní agentura Frontex, podle které činnost záchranářů usnadňuje libyjským pašerákům migrantů jejich aktivity. Zástupci neziskovek tato tvrzení důrazně odmítají.

„Máme důkaz, že existuje přímý kontakt mezi nevládními organizacemi a obchodníky s lidmi v Libyi,“ prohlásil Carmelo Zuccaro italskému listu La Stampa. Dodal, že zástupci neziskovek mají pašerákům volat a navigovat jejich lodě v libyjských i mezinárodních vodách. „Radí jim vypnout transpondéry, aby se vyhnuli odhalení.“

Zuccarův tým začal prověřovat styky nevládních organizací s pašeráky v roce 2016. Už dříve některé ze spolků řekly deníku The Independent, že tvrzení vyšetřovatelů jsou neopodstatněná. A sám Zuccaro minulý týden navíc přiznal, že nemá důkaz, který by neziskovky usvědčoval, že radí migrantům, aby například nespolupracovali s italskými úřady.

Spor se tak vede spíše o to, kde je přijatelná mez. O to, co je ještě snaha zachránit životy migrantů na rozbouřeném moři a co už může být aktivitou, ze které ve výsledku nejvíc těží pašeráci lidí.

Spoluzakladatelka záchranářského týmu Refugee Rescue Jude Benettová obvinění italského prokurátora zásadně  odmítá. „Vidíme následky toho, co pašeráci dělají. Posílají rodiny na smrt v ledové vodě nebo jim vědomě dají malý člun s rozbitým motorem. Refugee Rescue a další humanitární organizace jsou jen pěšáky ve velké politické hře. Jsme tu jednoduše jen proto, abychom zachraňovali životy,“ prohlásila.

Na nevládní organizace si ale stěžovala i agentura Frontex, která zajišťuje pohraniční a pobřežní stráž vnějších hranic Evropské unie. Ta tvrdí, že neziskovky operující poblíž libyjských břehů zvyšují šance uprchlíků na úspěšné překonání moře. Tím neúmyslně pomáhají pašerákům utužovat jejich obchodní model.

Stefano Argenziano, manažer Lékařů bez hranic pro migraci, se však domnívá, že kritika jen odvrací pozornost od skutečného problému. „Lidé tu umírají. Je tu nedostatečná pomoc. Začínáme si klást otázku, jestli to není smrtelně odstrašující způsob, jak zmírnit migrační vlnu,“ říká.

Počet migrantů přicházejících do Evropy sice klesl po uzavření dohody mezi EU a Tureckem, ale to se týká jen přechodu přes Egejské moře do Řecka. Popularita cesty z Libye do Itálie naopak roste. Jen za letošní rok na ní zemřelo více než tisíc lidí. Dalších 37 tisíc se podařilo zachránit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek