Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádné uvolnění pro Rusko. Sankce budou platit déle, věří šéf unijních summitů

Žádné uvolnění pro Rusko. Sankce budou platit déle, věří šéf unijních summitů

Šéf Evropské rady Donald Tusk věří v prodloužení protiruských sankcí ještě před nadcházejícím summitem lídrů EU. Ten je plánovaný na polovinu prosince. 

Evropská unie dál hodlá trestat Rusko za jeho postup na Ukrajině a za anexi Krymu. Donald Tusk zopakoval, že EU musí zajistit zachování ukrajinské suverenity, stability a územní celistvosti. Po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem připomněl podmínku v podobě dodržování mírových úmluv.

„Podporujeme mírový proces a naše sankce jsou spojeny s úplným naplněním dohod z Minsku.“
Donald Tusk, předseda Evropské rady

Tusk s Porošenkem novinářům řekli, že už oba telefonicky mluvili s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho výroky z předvolební kampaně naznačující snahu o sbližování s Ruskem zprvu zneklidnily Kyjev i Brusel. Sankční opatření vůči Rusku dosud EU a Washington úzce koordinují.

Tusk řekl, že Trumpova reakce na téma Ukrajina byla „velmi obecná“. Ve srovnání s prohlášeními z kampaně ale Trump prý nyní reagoval „přinejmenším slibně“.

Bitva sankcí
EU kvůli ukrajinské krizi uvalila na Rusko několik různých sankcí. Osoby narušující ukrajinskou územní celistvost mají zmrazený svůj evropský majetek a zakázané cesty do unie, je omezeno obchodování s anektovaným Krymem. Unie také uvalila na Rusko některé hospodářské sankce, právě ty spojila s minským mírovým procesem. Zakázan je tak vývoz některých technologií, například pro těžbu ropy, a omezen přístup ruských velkých firem a bank k financování. Rusko reagovalo vlastními sankcemi a ve snaze postihnout evropské hospodářství zakázalo například dovoz některých potravin. (Zdroj: ČTK)

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek