Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádné znásilnění, ale nehoda. Kauza „obušek v konečníku" dál hýbe Francií

Žádné znásilnění, ale nehoda. Kauza „obušek v konečníku" dál hýbe Francií

Francouzská policie už má předběžné závěry vyšetřování napadení dvaadvacetiletého černošského mladíka policisty na severním předměstí Paříže, k němuž mělo dojít minulý týden. Jeden z policistů čelí obvinění, že mladíkovi vrazil obušek do konečníku, další tři jsou obviněni z napadení. Vyšetřovatelé dle serveru The Local došli k závěru, že mladík nebyl znásilněn úmyslně, jednalo se prý o nehodu. Na pařížských předměstích mezitím pokračují násilné protesty proti policejní brutalitě, v noci na dnešek policisté zadrželi dalších 26 lidí.

Incident, který už několik dní otřásá zemí galského kohouta, se odehrál minulý týden ve čtvrtek v osmdesátitisícovém městě Aulnay-sous-Bois severně od Paříže. Čtveřice policistů, která se účastnila razie proti překupníkům drog, zastavila na ulici dvaadvacetiletého černošského mladíka Théa, aby zkontrolovala jeho totožnost. Rutinní zákrok se ale policistům vymkl z rukou.

Mladík vypověděl, že byl napaden poté, co se na pokyn policistů postavil čelem ke zdi. Policisté mu sprostě nadávali, mlátili ho do hlavy, stříkali mu do obličeje slzný plyn a vrazili mu obušek do konečníku. „Myslel jsem, že umřu,“ komentoval později napadení. Kvůli poraněnému konečníku musel podstoupit chirurgický zákrok a je hospitalizován v nemocnici, kam ho přišel navštívit i francouzský prezident François Hollande.

Jeden z policistů byl v neděli obviněn ze znásilnění a tři další z napadení. Všichni ale obvinění popírají a předběžné závěry vyšetřování jim dle všeho dávají za pravdu. Server The Local s odkazem na zdroj z policie přišel se zprávou, že vyšetřovatelé po výsleších zainteresovaných osob, svědků a zhlédnutí videa, které zachycuje napadení, došli k závěru, že „důkazy nejsou natolik průkazné, aby se dalo říci, že se jednalo o znásilnění“.  Policejní zdroj serveru uvedl, že na záznamu je vidět, že policista mladíka „udeřil obuškem přes hýždě horizontálně“ a že „mu spadly kalhoty samy“. Vyšetřování ale stále probíhá.

Před několika dny vypukly na předměstích Paříže nepokoje proti policejní brutalitě, které někteří pozorovatelé považují za nejhorší za posledních dvanáct let, protože se stejně jako v roce 2005 rozšířily i do jiných oblastí Francie. Policie kvůli násilnostem v ulicích už zadržela na čtyři desítky lidí.

Solidaritu mladíkovi vyjadřují na sociálních sítích, komentují jí i politici napříč politickým spektrem.

Premiér Bernard Cazeneuve vyzval k co nejtvrdšímu postihu policistů, kteří vážně zneužili svých pravomocí. Socialistický kandidát na prezidenta Benoit Hamon upozornil, že policie musí jako zástupce republiky lidi chránit. Vůdkyně krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová, která má velké naděje se probojovat do druhého kola prezidentské volby, se naopak postavila za policisty. Poukázala na to, že čelí zneuznání své práce při boji s rozšířenou pouliční kriminalitou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek