Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádný americký prezident na tom nebyl hůř. Trumpova popularita klesá rekordně rychle

Žádný americký prezident na tom nebyl hůř. Trumpova popularita klesá rekordně rychle

S prací prezidenta Donalda Trumpa nesouhlasí 58 % Američanů. Podporu si naopak udržuje u pouhých 37 % obyvatel, ukázal nejnovější průzkum centra Gallup. To je nejhorší hodnocení od ledna, kdy americký miliardář ovládl Bílý dům. Výsledek je tristní i v porovnání s bývalými americkými prezidenty, jejichž popularita se po prvních 60 dnech v úřadu obvykle držela nad 50 procenty. 

S prací Baracka Obamy ale například i jeho předchůdce George W. Bushe bylo dva měsíce po inauguraci spokojeno kolem 60 procent Američanů. O takových číslech si Donald Trump může s 37 procenty nechat jen zdát.  

Trumpově popularitě zřejmě zlomil vaz návrh zákona, který má zrušit hlavní část zdravotnické reformy z pera bývalého demokratického prezidenta Obamy a nahradit ji novým systémem. Trumpova náhrada reformy známé jako Obamacare by však podle nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu mohla do roku 2026 připravit o zdravotní pojištění až 24 milionů Američanů.

Kontroverzní návrh si proto vyžádal silnou vlnu kritiky ze strany demokratů i značné části americké veřejnosti, podle které změny ohrozí dostupnost zdravotní péče pro nejchudší vrstvy obyvatel, jako jsou senioři nebo lidé žijící na venkově. Nový zdravotnický systém si však nezískal podporu ani u konzervativní části republikánů, kteří ho považují za odlehčenou verzi reformy a tvrdí, že se Trump drží zbytečně zpátky.

Trump se začátkem března zároveň pustil na tenký led, když obvinil Obamu, že ho nechal před volbami odposlouchávat přímo v jeho kanceláři v Trump Tower. Výbor pro kontrolu tajných služeb amerického Senátu koncem minulého týdne nařčení odmítl s tím, že pro to neexistuje ani jeden důkaz. Americký prezident si však i nadále trvá na svém.

Trumpova popularita u americké veřejnosti utrpěla také kvůli „opravnému“ protiimigračnímu dekretu, který vyvolal pobouření u ochránců práv přistěhovalců. Nařízení mělo začít platit minulý čtvrtek, jeho účinnost však pozastavilo rozhodnutí soudu na Havaji. Trump proto zuří a pohrozil, že případ požene i k nejvyššímu soudu.