Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada čínských vojáků v Afghánistánu. Svědci je tam viděli hlídkovat, Peking to popírá

Záhada čínských vojáků v Afghánistánu. Svědci je tam viděli hlídkovat, Peking to popírá

V Afghánistánu v poslední době několik svědků vidělo hlídkující čínská vojenská vozidla. Peking odmítl, že by v zemi zmítané dlouholetým konfliktem měl své vojáky. Prakticky jedním dechem ale dodal, že se spolu s Kábulem provádí protiteroristickou operaci. Záhada kolem čínské přítomnosti v zemi se tak podle deníku The Financial Times prohlubuje.

Vše se podle něj navíc děje v době, kdy Západ své angažmá v zemi omezuje a Peking naopak posiluje. Mluvčí čínské armády vojenskou účast v Afghánistánu popřel. Dodal ale, že bezpečnostní složky obou zemí provedly společnou protiteroristickou operaci v příhraničních oblastech. „Zprávy o tom, že čínská armáda hlídkovala v Afghánistánu, jsou falešné,“ řekl.  

Mluvil přitom o fotografiích čínských vojenských vozů v Afghánistánu, které se v médiích začaly objevovat od loňského listopadu. V únoru pak think tank Central Asia-Caucasus Analyst zveřejnil zprávu, ve které s odkazem na diplomatické zdroje uvedl, že v zemi hlídkují čínské jednotky. Afghánské úřady to ale popřely.

Podle britského analytika Justina Bronka ale popírání čínské vojenské účasti nemusí nic znamenat. „V zemi, jako je Afghánistán jsou hranice mezi hlídkami bezpečnostních složek a armády poměrně rozostřením,“ řekl deníku The Financial Times.

Na zveřejněných fotografiích jsou podle něj dva typy čínských vozidel - Dongfeng EQ 2050 podobný americkému vojenskému vozidlu Humvee a Norinco VP 11, což je vozidlo, které dokáže odolat výbuchu miny. Obě může využívat jak armáda, tak bezpečnostní složky.

Pokud mezi Afghánistánem a Čínou skutečně existuje dohoda o bezpečnostní spolupráci, nebylo by to v případě Pekingu nic výjimečného. Společné policejní patroly už provádí například v Laosu, Barmě a Thajsku na řece Mekong. Snaží se tak omezit kriminalitu v oblasti.

Podle odborníka na Čínu Andrewa Smalla jde Pekingu hlavně o boj proti terorismu. Separatistická organizace Turkestánská islámská strana, kterou Číňané viní z teroristických útoků v zemi, má podle všeho sídlo v afghánské provincii Badachšán, jež sousedí s Čínou. Peking ale také podle všeho znepokojuje americké stahování z Afghánistánu, které pro něj znamená, že se bude muset sám více starat o bezpečnost v regionu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek