Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada zmizelého vojenského letadla má tragické vyústění. Záchranáři jeho trosky našli v moři

Záhada zmizelého vojenského letadla má tragické vyústění. Záchranáři jeho trosky našli v moři

Barmské vojenské letadlo se 120 lidmi na palubě dnes zmizelo z radarů. Agentura AFP uvedla, že při pátrací a záchranné akci byly jeho trosky později nalezeny v Andamanském moři na jihu Asie. Odvolávala se při tom na mluvčího vojenského letectva. Další tiskové agentury ale o nalezení trosek letadla dosud neinformovaly. Vrchní velitel barmské armády agentuře AFP také řekl, že na palubě bylo 106 vojáků a jejich rodinných příslušníků a dále 14 členů posádky.

„Pátrací a záchranná akce, do níž je zapojeno šest vojenských plavidel a tři letadla, je v plném proudu,“ uvedl vrchní velitel barmské armády. Zároveň podle AFP řekl, že na trosky letadla narazilo jedno z vojenských plavidel. Byly nalezeny 218 kilometrů od města Tavoj ležícím na jihovýchodě Barmy.

Agentury AP, Reuters a DPA o nalezení trosek letadla dosud neinformovaly. Píší pouze o tom, že letadlo zmizelo, pokračuje pátrání a panují obavy, že spadlo do moře. Pouze zpravodajský server BBC uvedl, že „podle nejnovějších zpráv byly v moři z některého z vojenských letadel či lodí v oblasti zahlédnuty trosky“. Všechny agentury se shodují v tom, že pátrání pokračuje i po setmění.

Stroj mířil z jižního přístavu Myeik do největšího města Rangúnu. Většina cestujících byli příbuzní vojáků, převážně ženy a děti. „Takovéto lety jsou organizovány dvakrát do měsíce pro rodiny členů armády," vysvětlil letištní zdroj. Spojení s letadlem bylo přerušeno náhle kolem 13:35 místního času (09:05 SELČ),“ sdělil v prohlášení vrchní velitel barmské armády. Letoun se v době zmizení nacházel nad Andamanským mořem, asi 35 kilometrů od města Tavoj, dodala armáda ve svém komuniké.

Podle agentury DPA šlo o letoun Shaanxi Y-8 čínské výroby. „Domníváme se, že se jednalo o technickou poruchu. Počasí v oblasti bylo dobré,“ řekl agentuře AFP zmíněný zdroj.

V červnu 2016 si pád vojenského vrtulníku v Barmě vyžádal tři oběti, na vině byly špatné meteorologické podmínky. Předchozí velké letecké neštěstí se odehrálo v srpnu 1997, kdy zahynulo 39 lidí při havárii letadla společnosti Myanmar Airways.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek